Dzieci nie wyciąga się z kapusty, nie przynoszą ich też bociany. Każdy konflikt może rozwiązać szympans Bajbun Mądry – o taką wiedzę wyszli bogatsi z teatru młodzi widzowie Sceny Amatora Teatru „Feniks”, którzy 26 listopada br. uczestniczyli w KDK w spektaklach stworzonych przez swych starszych kolegów.

W „Feniksie” zostały zaprezentowane dwa widowiska:  grupy teatralnej „Fantazja” z Zagórowa i „Psia Kość” ze Słupcy. Obie mają szczęście do wytrawnych instruktorów, którzy nie tylko potrafią wybrać nośny, teatralny tekst, lecz zadbać też o ruch sceniczny, kostiumy i scenografię. Pierwsze z nich – „Malwinka w Ptasim Królestwie” było historią o przyjaźni, więzi i dojrzewaniu do życiowych ról. Bohaterka dramatu Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej, przychodzi na świat dzięki rodzicom, lecz zostaje porwana przez bandę listów. Szczęśliwie powrócić do domu pomagają jej bociany. Scenografię do sztuki z pięknym przesłaniem w finale, które mówi o tym, że „przyjaciel to ten, który mnoży radość” stworzył Witold Bętkowski. Zagórowskich amatorów teatru prowadzą konsekwentnie Iwona Bętkowska i Lila Lebiedzińska, efekty ich pracy można było oglądać na deskach Konińskiego Domu Kultury.

Znakomite przedstawienie z młodzieżą ze Słupcy stworzyła również Anna Czerniak. Otrzymało ono nagrodę na 34. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa” w Łodzi. Jurorzy nagrodzili grupę „Psia Kość” – „za ich własną mądrość”. Nic dziwnego, ponieważ to widowisko od początku do końca wymyślili aktorzy wespół z instruktorką. Oszczędne w środkach wyrazu, z nielicznymi rekwizytami „Nasze, wasze, wspólne” opowiada historię pewnego podwórkowego konfliktu, który zostaje rozstrzygnięty w mądrej zabawie. Teatr w teatrze. Świetnie przygotowani ruchowo i dykcyjnie aktorzy, spójność i oszczędność realizacyjna sprawiły, że ogląda się je z przyjemnością i nadzieją na więcej.

Jak zawsze po obejrzanych spektaklach, Maria Witczak instruktor teatralna S, rozmawiała z widzami. Nieliczni z nich, okazało się, nie byli nigdy na „Feniksie”, większość interesuje teatr i czuło się to w ich żywiołowych reakcjach. Można powiedzieć, że tego dnia publiczności i sceny nie dzieliła rampa. Dzieciaki żywo wchodziły w interakcje z aktorami, ich działaniami, grą na instrumentach. – Żyjemy w świecie, w którym się ogląda, słucha, zwiedza. Tych bodźców i emocji z nim związanych jest bardzo dużo. Dziękujemy wam, że przychodzicie do teatru. Teatr pomaga w życiu. Podpowiada jak się zachowywać, mówić, ubierać – powiedziała Maria Witczak. Dzieciaki bez problemu odpowiedziały też na każde jej pytanie. Uważność nie jest więc tylko cechą Bajbuna Mądrego.

Spotkanie moderowała Elżbieta Gierasimow-Zakowany, instruktorka teatru z Konińskiego Domu Kultury i opiekunka Sceny Amatora Teatru. Tego dnia zabrakło drugiej ważnej dla niej osoby, która od lat wspiera amatorskie, teatralne działania. Mowa o Małgosi Kazuś, szefowej działu artystycznego, której dzieciaki siedzące na widowni wysłały dużo dobrej energii i życzenia powrotu do zdrowia.


fot. Marcin Oliński

 

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również