Czym jest teatr jednego aktora? Czy fotel należący do głównego bohatera to jeszcze rekwizyt czy już element scenografii? Jak należy zachowywać się w teatrze? Na te pytania odpowiedziały w czasie spotkań warsztatowych dzieci siedzące na widowni, które 25 lutego br. oglądały monodramy i spektakl teatralny w ramach Sceny Amatora Teatru „Feniks”.

Młodzi aktorzy zaprezentowali się z trudnej i wymagającej formie, jaką jest monodram i poradzili sobie znakomicie, pięknie ogrywając przedmioty, panując nad przestrzenią, głosem, tekstem. Jako pierwsza wystąpiła Weronika Wędzina w spektaklu „Grały żaby w błocie”, do którego scenariusz napisała Anna Czerniak. W tym monodramie została wykorzystana poezja, między innymi Anny Kamieńskiej, Danuty Wawiłow, Ewy Szelburg-Zarembiny, Joanny Osińskiej i Józefa Ratajczaka. Ta sama instruktorka, przygotowała również Zuzię Nowak. Dziewczynka wystąpiła w monodramie „Pantofelek Kopciuszka”. Anna Czerniak zaadaptowała ten utwór i wyreżyserowała go do scenariusza Noemi Jankowiak.

Na Scenie Amatora Teatru „Feniks” pojawiają się talenty, jak Wojtek Przybyła, aktor i autor zarazem. Chłopiec napisał bowiem scenariusz do własnego monodramu i zatytułował go „Ja Wojtek i mój świat” – opierając jego kanwę o własne przeżycia. To w jaki sposób patrzył na mamę, tatę, którzy sugerowali mu życiowe wybory, świadczy o tym, że młody aktor jest nie tylko świetnym artystą, ale też wnikliwym obserwatorem rodzinnego życia i typem niepokornym, który i tak postawi w końcu na własne marzenia. Utwór sceniczny jego pomysłu zaadaptowała znów Anna Czerniak. Wszystkie dzieci, nad którymi opiekę artystyczną sprawuje zaangażowana i doświadczona instruktorka reprezentowały Miejski Dom Kultury w Słupcy.

W ostatniej odsłonie młodzi widzowie zobaczyli przepiękne widowisko Grupy Teatralnej „Pleciuga” z Centrum Kultury Muzyk w Słupcy. Wystąpiły w nim dzieci, z którymi instruktorzy teatralni pracują od 4 roku ich życia. Widowisko „Dom dziecka i pokoik nadziei” zostało skonstruowane oszczędnie – w scenariuszu, scenografii, kostiumie, rekwizytach, było za to pełne muzyki, emocji, pobudzało do myślenia. Mali aktorzy poradzili sobie z tym trudnym tematem nad wyraz dobrze. Widowisko przygotowały Daria Przybyła i Anna Czerniak.

Warsztatowe omówienia z publicznością poprowadziła Maria Witczak, instruktor klasy S. Rozmowy moderowała Elżbieta Gierasimow-Zakowany, która od lat, wspólnie z Małgorzatą Kazuś, kierownik działu artystycznego sprawuje merytoryczną opiekę nad Sceną Amatora Teatru „Feniks”.


Fot. Marcin Oliński

 

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również