W Konińskim Domu Kultury zakończył się projekt ,,Kino do Tornistra’’. To był tydzień pełen europejskich filmów oraz wytężonej pracy podczas Warsztatów Filmowych ,,Kaczka Dziwaczka’’.

 
Projekt ,,Kino do Tornistra’’ Kino Centrum w Konińskim Domu Kultury realizuje wspólnie z elitarną siecią kin studyjnych Europa Cinemas. Kino Centrum należy do niej od października 2013 roku. Naszym celem jest promocja kina europejskiego i edukacja filmowa najmłodszych.





Przez cały tydzień (20-24 listopada 2017) prezentowaliśmy mądre, wartościowe filmy podejmujące tematykę przyjaźni, tolerancji, mówiące o tym jak ważna jest rodzina i że warto marzyć. Jednym słowem były to filmy z przesłaniem, prezentujące wartości, które młodym ludziom warto przekazywać.
 
Oprócz filmów uczniowie z trzech szkół uczestniczyli w warsztatach filmowych. Udział w bezpłatnych zajęciach był nagrodą za całoroczną aktywność młodych ludzi związaną z uczestniczeniem w Akademii Filmowej i innych projektach realizowanych w KDK.
 
Tegoroczne warsztaty nosiły tytuł ,,Kaczka Dziwaczka’’. Pracowaliśmy nad wierszem Jana Brzechwy wykorzystanym między innymi w filmie ,,Akademia Pana Kleksa’’. Młodzież obejrzała fragmenty filmu i obserwowała grę aktorską Piotra Fronczewskiego w roli Pana Kleksa.
 
Na warsztatach uczniowie pracowali w trzech grupach pod opieką instruktorów. Uczyli się aktorstwa, pracowali za kamerą i tworzyli kostiumy. Wszystko po to, by na koniec zaprezentować ,,Kaczkę Dziwaczkę’’ w swojej interpretacji. Po kilku godzinach pracy aktorzy zakładali przygotowane przez swoich kolegów kostiumy, a grupa operatorów nagrywała całe przedstawienie.
 
W piątek (24 listopada) spotkaliśmy się w Kinie Centrum na gali podsumowującej projekt. To była okazja, by obejrzeć na dużym ekranie efekt pracy uczniów. Film zawierał też niespodziankę – kilka słów skierował do konińskich uczniów sam Piotr Fronczewski. Filmowy Pan Kleks życzył im, by dostrzegali magię w kinie i starali się jej użyć na miarę swoich talentów, zdolności i marzeń.
 
Gratulował im także Robert Glapa, zastępca dyrektora Konińskiego Domu Kultury, który podziwiał ich zaangażowanie w pracę. Dziękował także opiekunom.
 
- To, że uczestniczycie w takich projektach jest zasługą opiekunów, którzy widzą potrzebę waszego wszechstronnego rozwoju – mówił Robert Glapa.
 
Uczniowie otrzymali gratulacje i dyplomy udziału w Warsztatach Filmowych ,,Kaczka Dziwaczka’’. Na koniec obejrzeli film ,,Mikołaj w każdym z nas’’ produkcji norweskiej. To opowieść o niezwykłym spotkaniu – z samym Świętym Mikołajem.
 
W tegorocznych warsztatach uczestniczyli:
 
Uczniowie klasy V C ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie (opiekun Kazimierz Kazuś)





















































Uczniowie klasy IV A integracyjna oraz warsztatów teatralnych ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie
(opiekunki Ewa Jaworska, Jolanta Małolepsza, Magdalena Lisowska)





















































 
Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Liścu Wielkim (opiekunki Ewa Szczepańska i Karolina Tęcza)








































































Finał projektu 





















Trenerzy:
Katarzyna Mijakowska – scenografia
Dorota Gapska – praca z aktorami
Joanna Sypniewska – praca z aktorami
Zdzisław Siwik – film
Marcin Oliński – dźwięk

 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Partnerzy KDK