Ważny i delikatny temat - śmierci w rodzinie - poruszyliśmy podczas spotkania z młodzieżą 14 marca 2018 w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury.


Kino Centrum od 2013 roku należy do elitarnej sieci europejskich kin Europa Cinemas. Naszą misją jest  przybliżenie młodzieży osiągnięć kina europejskiego.

Wprowadzeniem do filmu zatytułowanego ,,Życie według Nino’’ była prelekcja, którą poprowadziła Joanna Sypniewska. Temat radzenia sobie ze stratą w rodzinie wymagał wrażliwości i empatii. Omówiliśmy relacje rodzinne i to jak zmieniają się one z upływem czasu. Odpowiadaliśmy na pytanie z czym wiąże się utrata kogoś bliskiego, jakie uczucia temu towarzyszą. Analizowaliśmy również w jaki sposób utratę bliskiej osoby odczuwają najmłodsi, jak nastolatki, a jak osoby dorosłe. Pojawił się temat żałoby i wychodzenia z niej krok po kroku, a także wspierania osoby, która przeżywa żałobę. Nie zabrakło rad jak rozmawiać z osobą, która straciła bliskiego i jak pokazać jej, że jesteśmy obok i można na nas liczyć. Na koniec zajrzeliśmy też do świata fantazji i omówiliśmy relacje ze zwierzętami. Dlaczego? Ponieważ w filmie pojawia się króliczek, z którym Nino spędza cały czas. Domowy zwierzak bywa naszym najbliższym przyjacielem. Można go przytulić i wypłakać wszystkie smutki. Jest przyjacielem, który kocha bezwarunkowo i na zawsze, który nie ocenia. Dzięki niemu czujemy się mniej samotni w trudnych chwilach. Prelekcja była wprowadzeniem do filmu produkcji holenderskiej ,,Życie według Nino’’. Film pokazuje, jak z żałobą po śmierci najbliższej osoby radzi sobie około dziesięcioletni chłopiec, jak przeżywa ją nastolatek i dorosły mężczyzna. A każdy przechodzi ten proces całkiem inaczej. Film niesie też nadzieję na to, że można przetrwać nawet tak ciężkie chwile jak śmierć bliskiej osoby. 

REKLAMA:
Salon Poezji
Diablo

Odwiedź również