Co to jest kłótnia, czy warto się kłócić i czy potrafimy powiedzieć ,,przepraszam’’ – ten temat został omówiony podczas spotkania z młodzieżą 23 i 25 kwietnia 2018 roku w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury.

Kino Centrum od 2013 roku należy do elitarnej sieci europejskich kin Europa Cinemas. Naszą misją jest  przybliżenie młodzieży osiągnięć kina europejskiego. Podczas spotkania z uczniami konińskich szkół omówiony został temat kłótni, towarzyszących jej uczuć i zachowań.

O co najczęściej się kłócimy i z kim? Czy miło jest słuchać awanturujących się osób? Czy po ostrej wymianie zdań łatwo jest znów rozmawiać ze sobą normalnie? Czy trudno jest powiedzieć ,,przepraszam’’? Młodzież stwierdziła, że najczęściej nie warto się kłócić, ponieważ jest to bardzo przykre doświadczenie. Uczniowie dowiedzieli się jednak, że czasami kłótnie są potrzebne, ponieważ dzięki nim można zmniejszyć napięcie i wyrzucić złość, która się w nas gromadzi. Podczas kłótni mówimy: co nam nie pasuje, czego nie chcemy, a na co się zgadzamy, a na co nie będziemy się zgadzać. To buduje nasze wzajemne relacje i pokazuje co dla każdego z nas jest ważne oraz od czego każdy z nas przywiązuje mniejszą wagę i może pójść na kompromis – dojść do porozumienia. Mówienie o tym co nam się nie podoba lub na co nie wyrażamy zgody jest w porządku a różnice zdań pomiędzy ludźmi są zupełnie normalne. Różnice są przecież po to by je rozstrzygać. Psychologowie potwierdzają, że nie rozwiązywane na bieżąco problemy mogą się pogłębiać i nasze wzajemne relacje stają się bardzo trudne, jeśli nie mówimy o problemach i nie rozwiązujemy tego, co nas boli. Kłótnie powinny się jednak toczyć wokół bardzo ważnych spraw. Nie są potrzebne kłótnie o drobnostki. Często, zamiast się kłócić, można po prostu powiedzieć na spokojnie swoje zdanie.

Po prelekcji dzieci obejrzały film  „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”. To jeden z serii filmów opartych na popularnych dziecięcych książkach. Opowieść o dwójce młodych detektywów, którzy rozwiązują kolejną zagadkę. Tym razem jest to zniknięcie rodowego klejnotu o nazwie Stella Nostra. Diament, przywieziony dla przyjaciół młodych detektywów, z okazji ich ślubu, jest powodem wieloletniej kłótni i braku porozumienia między dwoma mafijnymi rodzinami. Film podejmuje ważne wątki dotyczące między innymi: kłótni, poczucia sprawiedliwości, przyjaźni, rodziny i szczerości.

Warto pamiętać, żeby po kłótni umieć ze sobą normalnie rozmawiać, pogodzić się, umieć dojść do porozumienia i powiedzieć przepraszam!

Prelekcje prowadziły Katarzyna Kubacka-Seweryn i Joanna Sypniewska. 

REKLAMA:
Powrót Bena

Odwiedź również