Co to jest kłótnia, czy warto się kłócić i czy potrafimy powiedzieć ,,przepraszam’’ – ten temat został omówiony podczas spotkania z młodzieżą 23 i 25 kwietnia 2018 roku w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury.

Kino Centrum od 2013 roku należy do elitarnej sieci europejskich kin Europa Cinemas. Naszą misją jest  przybliżenie młodzieży osiągnięć kina europejskiego. Podczas spotkania z uczniami konińskich szkół omówiony został temat kłótni, towarzyszących jej uczuć i zachowań.

O co najczęściej się kłócimy i z kim? Czy miło jest słuchać awanturujących się osób? Czy po ostrej wymianie zdań łatwo jest znów rozmawiać ze sobą normalnie? Czy trudno jest powiedzieć ,,przepraszam’’? Młodzież stwierdziła, że najczęściej nie warto się kłócić, ponieważ jest to bardzo przykre doświadczenie. Uczniowie dowiedzieli się jednak, że czasami kłótnie są potrzebne, ponieważ dzięki nim można zmniejszyć napięcie i wyrzucić złość, która się w nas gromadzi. Podczas kłótni mówimy: co nam nie pasuje, czego nie chcemy, a na co się zgadzamy, a na co nie będziemy się zgadzać. To buduje nasze wzajemne relacje i pokazuje co dla każdego z nas jest ważne oraz od czego każdy z nas przywiązuje mniejszą wagę i może pójść na kompromis – dojść do porozumienia. Mówienie o tym co nam się nie podoba lub na co nie wyrażamy zgody jest w porządku a różnice zdań pomiędzy ludźmi są zupełnie normalne. Różnice są przecież po to by je rozstrzygać. Psychologowie potwierdzają, że nie rozwiązywane na bieżąco problemy mogą się pogłębiać i nasze wzajemne relacje stają się bardzo trudne, jeśli nie mówimy o problemach i nie rozwiązujemy tego, co nas boli. Kłótnie powinny się jednak toczyć wokół bardzo ważnych spraw. Nie są potrzebne kłótnie o drobnostki. Często, zamiast się kłócić, można po prostu powiedzieć na spokojnie swoje zdanie.

Po prelekcji dzieci obejrzały film  „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”. To jeden z serii filmów opartych na popularnych dziecięcych książkach. Opowieść o dwójce młodych detektywów, którzy rozwiązują kolejną zagadkę. Tym razem jest to zniknięcie rodowego klejnotu o nazwie Stella Nostra. Diament, przywieziony dla przyjaciół młodych detektywów, z okazji ich ślubu, jest powodem wieloletniej kłótni i braku porozumienia między dwoma mafijnymi rodzinami. Film podejmuje ważne wątki dotyczące między innymi: kłótni, poczucia sprawiedliwości, przyjaźni, rodziny i szczerości.

Warto pamiętać, żeby po kłótni umieć ze sobą normalnie rozmawiać, pogodzić się, umieć dojść do porozumienia i powiedzieć przepraszam!

Prelekcje prowadziły Katarzyna Kubacka-Seweryn i Joanna Sypniewska. 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Partnerzy KDK