Kim jestem? Dlaczego ważne są moje korzenie? Kim będę? Takie pytania zadają sobie często młodzi ludzie. Był to temat spotkania w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury 18 maja 2018 roku.

Kino Centrum należy do elitarnej sieci europejskich kin Europa Cinemas. Naszą misją jest  przybliżenie młodzieży osiągnięć kina europejskiego. Prelekcja prowadzona przez Katarzynę Kubacką-Seweryn poprzedziła projekcję filmu ,,ZigZag Kid’’ (produkcja Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania).

To opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej tożsamości. Trzynastoletni Nono chce być najlepszym inspektorem policji na świecie, tak jak jego tata, któremu na każdym kroku próbuje zaimponować. Za każdym razem jednak jego detektywistyczne zainteresowania kończą się kłopotami. Po jednej z takich historii Nono zostaje wysłany do swojego wuja. Ma to miejsce kilka dni przed jego bar micwą. Podczas podróży pociągiem Nono znajduje tajemniczy list z zapisanymi specjalnie dla niego zadaniami, które traktuje jak wyzwanie. Nono wciela się w rolę detektywa, przeżywa wiele przygód, często bardzo niebezpiecznych. Jednak dzięki swojej determinacji, zaangażowaniu i inteligencji chłopie odkrywa przy okazji tej podróży rodzinną tajemnicę związaną z przedwczesną śmiercią swojej matki.

Podczas prelekcji uczniowie starali się odpowiedzieć na pytanie co składa się na moje „ja”, moją osobowość? Myśli, uczucia, zachowanie, przeszłość, doświadczenia, wykształcenie, wierzenia, geny, tradycje. Pewnie po trochę wszystkiego, ważną częścią nas samych jest to, co otrzymujemy zapisane w kodzie genetycznym. Po rodzicach i przodkach dziedziczymy na przykład kolor włosów, kolor oczu, odcień karnacji, inteligencję, talent.

Uczniowie zapoznali się z pojęciem genealogii oraz drzewa genealogicznego. Dyskutowali o tym, jak ważne są korzenie oraz że warto znać swoją przeszłość, historię, ponieważ buduje to poczucie tożsamości, możemy być dumni z naszych przodków, możemy uczyć się na doświadczeniach naszych krewnych. Nasze korzenie tworzą też wspólnotę, jesteśmy jej częścią, nie czujemy się samotni, zagubieni, budujemy więzi, otrzymujemy też wsparcie. To, kim jesteśmy, zawdzięczamy wielu ludziom, ale i naszej niepowtarzalnej indywidualności, która kształtowała się i nadal kształtuje w zetknięciu z różnymi osobami i zdarzeniami.

REKLAMA:

Odwiedź również