Przymierzyć hełm, chwycić miecz, strzelić z łuku czy spróbować swoich sił w walce z prawdziwym wojem – tak było w sobotę, 21 maja na festynie rodzinnym w Piastowskim Grodzie. To finałowy dzień, który podsumował tygodniowy pobyt historyków z zespołu Templum Temporis w Koninie.

Piastowski Gród stanął w niecce przy Amfiteatrze ,,Na skarpie’’ 16 maja. Była to propozycja Konińskiego Domu Kultury i Miasta Konina z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przez tydzień odbywały się tu przede wszystkim zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów z podstawówek. Finałem był sobotni festyn z mnóstwem historycznych atrakcji. Nie brakowało walk wojów, był turniej łuczniczy, warsztaty kulinarne kuchni średniowiecznej, nauka tańca i koncerty dawnej muzyki. Można było sobie wybić monetę, uczestniczyć w warsztatach garncarskich, tkackich, wybrać się do zbrojowni, przymierzyć pancerze i wziąć w rękę prawdziwy miecz. Przez tydzień w Piastowskim Grodzie mieszkali pasjonaci – historycy z zespołu Templum Temporis.

- W większości jesteśmy historykami i archeologami i wybraliśmy sobie właśnie taki sposób pełnienia misji społecznej – mówił Hubert Sztaba z Templum Temporis. – Jeździmy z naszą wioską do różnych miast i prezentujemy czasy Mieszka I i historię powstania Państwa Polskiego, zgodnie z tegoroczną rocznicą 1050–lecia Chrztu Polski.

To jednak nie wszystko co Koniński Dom Kultury przygotował z okazji 1050. rocznicy powstania Państwa Polskiego. 29 maja w sali widowiskowej KDK zespół Poligrodzianie zaprezentuje spektakl ,,Śladami znanych Polaków – od Mieszka I do Jana Pawła II’’. Początek o 18.00. Zaproszenia można odbierać w Impresariacie KDK. 


Fot. Zdzisław Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK