Festiwal Sztuki Ludowej to wyjątkowa okazja, by zobaczyć na przykład jak tańczą i grają na weselu na Litwie albo jak wygląda ludowy taniec w Turcji czy Francji. Na tegorocznym festiwalu w Koninie wystąpiło sześć wspaniałych zespołów.

Festiwal Sztuki Ludowej powstał z inicjatywy Towarzystwa Poligrodzianie oraz Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej. Jego pomysłodawcą jest Marzenna Biegała-Howorska, prezes Towarzystwa Poligrodzianie. To był już 11 festiwal, a do Konina zawitał po raz siódmy. Współorganizatorem jest samorząd Konina i Koniński Dom Kultury. Wydarzenie od początku wspiera prezydent Konina, Józef Nowicki, który objął je swoim patronatem.

Festiwal Sztuki Ludowej jest unikalnym przedsięwzięciem, łączy tradycję ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentuje oryginalne wydarzenia, które czerpią inspiracje z kultury ludowej.

Tradycją festiwalu jest, że na samym początku na scenę wchodzą przedstawiciele wszystkich zespołów. Powitali ich zastępca prezydenta Konina, Sławomir Lorek oraz kierownik wydziału kultury Urzędu Miejskiego, Zena Sroczyńska. Artyści otrzymali upominki związane z Koninem i również wręczyli prezydentowi drobiazgi nawiązujące do swoich zespołów i krajów.

W tym roku na scenie przed Konińskim Domem Kultury wystąpiły zespoły z Francji, Sardynii (Włochy), Litwy, Turcji, Węgier oraz Bośni i Hercegowiny.

Les Troubadours Du Mont Royal – Francja
Na początku, a było to w 1954 roku, była to trupa komediantów, dzisiaj są grupą trubadurów i tancerzy promujących muzykę, tańce i pieśni z ojczystego kraju. Ich spektakle przynoszą niebywałe bogactwo twórczości artystycznej. Łączą talent członków grupy z tradycyjnym dziedzictwem i ścisłym wymiarem choreograficznym. Grupa zyskuje dzięki temu niezrównaną reputację w regionie i chętnie jest zapraszana do udziału w festiwalach w wielu europejskich krajach, m.in. do Włoch, krajów byłej Jugosławii, Finlandii, Rumunii, na Węgry, Chorwacje, Litwę, Hiszpanię…

Zespół Folklorystyczny „Sa Jara” – Sardynia (Włochy)
Zespół działa w regionie Tuili i stara się zachować wiejską tradycję, będącą wyrazem dorobku kulturowego. Główne działania składają się z udziału w ważnych imprezach folklorystycznych o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, na targach i festiwalach, gdzie zespół prezentuje swój repertuar. Powstanie grupy datowane jest na grudzień 1974 roku. Nazwali się „Sa Jara” na cześć słynnego płaskowyżu z widokiem na wioskę, skąd się zespół wywodzi. Grupa brała udział w różnych imprezach krajowych i międzynarodowych m.in. w Rzymie, Francji, Holandii, Argentynie.

Kapela muzyczna UKININKAS i zespół taneczny SEJA
To zespół tańca ludowego Uniwersytetu Aleksandrasa Stulginskisa na Litwie. Grupa ta została utworzona w 1946 roku. Tworzy ją około 30-stu tancerzy. Mają na koncie wiele występów zarówno w kraju jak i za granicą. Grupa odwiedziła większość krajów europejskich, takich jak Portugalia, Hiszpania, Czechy, Francja, Macedonia, Chorwacja, Włochy. Jednym z najważniejszych elementów repertuaru grupy są Obchody Litewskiej Pieśni i Tańca, które są oficjalnie uznane za arcydzieła ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Grupa Taneczna „SARFOLK” – Turcja
„SARFOLK”, założony w 2011 roku, jest jednym z najmłodszych zespołów tańca ludowego Istambułu. Jego członkowie są utalentowanymi profesjonalistami, którzy wiele lat tańczyli w ramach innej grupy z niezwykle bogatą tradycją – „PEFHEM”. Grupa składa się z 30 tancerzy-choreografów. Każdy z nich jest jednocześnie nauczycielem. Ich celem jest przygotowanie młodych ludzi do pielęgnowania i zachowywania tradycji, zwyczajów i wierzeń ludowych. Prowadzą seminaria, kursy i prezentacje, a na międzynarodowych festiwalach tańca ludowego reprezentują ten bogaty i piękny kraj.

Zespół Tańca Ludowego „Avas” – Węgry
Grupa powstała w 1951 roku w Miszkolcu. Dzięki ciężkiej pracy, zespół wygrał międzynarodowy festiwal tańca i stał się sławny. „Avas” jest laureatem niezliczonych konkursów i zdobył wiele nagród, w tym – aż trzykrotnie za najlepszy taniec ludowy. Artyści należący do zespołu są również zapraszani na liczne festiwale folklorystyczne w całej Europie – do Anglii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, do Hiszpanii czy Włoch.

Zespół Folklorystyczny „Sveti Sava” – Bośnia i Hercegowina
Zespół powstał w 1995 roku, tworzy go ponad 200 tancerzy, muzyków i piosenkarzy. Grupa bierze udział w popularnych w kraju telewizyjnych show, a także licznych krajowych i zagranicznych festiwalach, gdzie odnosi znaczne sukcesy. Może poszczycić się zwycięstwami i trofeami za zdobycie 1 miejsca m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Macedonii, Festiwalu w Bośni i Hercegowinie czy na zawodach w Istanbule, w Grecji i na Węgrzech. 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również