Żegnanie roku 2017 zaczęło się w Koninie walcem Johanna Straussa II „Nad pięknym modrym Dunajem”. Nowy rok 2018 zaczął się hukiem petard i sztucznych ogni, w discopolowych rytmach.

Mieszkańców Konina witał, w imieniu prezydent miasta Józef Nowicki, Janusz Lipiński, kierownik Ośrodka Rondo. Na scenie w hali koncertowała Narodowa Orkiestra Filharmonii Lwowskiej INSO pod batutą Krzesimira Dębskiego; jej koncertmistrzem był skrzypek Johann Kruk. Razem z filharmonikami wystąpili: piosenkarka Anna Jurksztowicz, Agata Sava – mezzosopran opery praskiej i Ruslan Zinievich – tenor opery w Odessie. W repertuarze artystów znalazły się przeboje operowe, operetkowe, filmowe i popowe. Zabrzmiały dzieła Lehara, Bizeta, Kalmana, Verdiego a obok „Przetańczyć cała noc”, „Brunetki, blondynki” czy temat z serialu „Na dobre i na złe” Dębskiego i Skubikowskiego. A że maestro Dębskiemu na dowcipie nie zbywa, to i „Love Me Tender”, przebój Presleya wykonywany przez Annę Jurksztowicz, dyrygent zaaranżował niekonwencjonalnie, przy okazji… jodłując. Nawet stały punkt wszystkich koncertów sylwestrowych, „Marsz Radetzkiego” Johanna Straussa, Dębski opatrzył tyrolskimi elementami muzycznymi. Za pomysły męża „przepraszała” Anna Jurksztowicz mówiąc, że „przyjechałam z mężem, bo nie miałam go z kim zostawić”. Stosownie do przyjętej konwencji zabrzmiał bis: kompozycja Krzesimira Dębskiego „Trojak jubileuszowy”, też wzbogacony o tyrolskie jodłowanie, pomruki, jankeskie rytmy pomieszane z rodzimym oberkiem. Istne cuda wianki. I wielkie brawa publiczności.

– Maestro dał czadu – komentował prezydent Nowicki, dziękując wszystkim artystom za świetny koncert. Zwracając się do mieszkańców Konina mówił: – Składam Państwu życzenia wszelkiej pomyślności, w szczególności tym, którzy marzą o „załapanie się” na program 500+.

Druga odsłona sylwestrowego wieczoru zaczęła się o północy przed halą Rondo. Tu prezydentowi miasta, składającego mieszkańcom noworoczne życzenia, towarzyszyli współorganizatorzy sylwestrowych koncertów: Sebastian Łukaszewski – zastępca prezydenta, Zenobia Sroczyńska – kierownik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, Elżbieta Miętkiewska – dyrektor Konińskiego Domu Kultury i Aneta Wanjas – zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po toastach, huku petard i pokazie fajerwerków na scenę kroczył zespół After Party, zarządzając, zgodnie z discopolowa modą, „rączki w górę” i „wszystkie ręce klaszczą”. Było „ona lubi pomarańcze” i znowu „rączki w górę”, i „porzuć smutki, żale / będzie doskonale” i znowu „wszystkie ręce w górę”… Setki osób zgromadzonych przed halą Rondo klaskało, skakało i śpiewało razem z zespołem witając nowy rok 2018!


Fot. Zdzisław Siwik

REKLAMA:
Salon Poezji
Uderdog

Zapowiedzi

Odwiedź również