Krakowscy artyści, Grzegorz Turnau i Andrzej Sikorowski, koncertem „Pasjans na dwóch” zainaugurowali koniński Rok Kulturalny 2018/2019. W czasie inauguracji prezydent Konina Józef Nowicki wyróżnił piętnaścioro twórców życia kulturalnego odznakami honorowymi i nagrodami.

Każdego roku koncert z okazji rozpoczęcia nowego roku kulturalnego jest swoistym świętem konińskich, lub z Konina wywodzących się, twórców, artystów, organizatorów życia kulturalnego w mieście. To oni są przede wszystkim uczestnikami spotkania z władzami samorządowymi miasta. W czasie Inauguracji Roku Kulturalnego 2018/2019, która odbyła się dzisiaj (21 września 2018 r.) w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym PWSZ obok twórców byli mieszkańcy Konina oraz poseł na Sejm Tomasz Nowak, wiceprzewodnicząca Wielkopolskiego Sejmiku Samorządowego Zofia Itman, przewodniczący Rady Miasta Konina dr Wiesław Steinke, radni samorządu Wielkopolski i Konina, przedstawicielka wojewody wielkopolskiego. Rolę gospodarza pełnił Józef Nowicki, prezydent Konina.

 

Sławomir Lorek, zastępca prezydenta miasta, zauważył, że na rzecz kultury, która „nadaje sens funkcjonowaniu miasta”, pracuje w Koninie pięć instytucji oraz organizacje pozarządowe i twórcy niezależni. Ich dziełem jest różnorodność ofert. „Staramy się tworzyć warunki do nieskrępowanej twórczości” – mówił wiceprezydent, dziękując twórcom, animatorom i mecenasom za zaangażowanie.

Prezydent Konina Józef Nowicki dodawał, zwracając się przede wszystkim do odbiorców kultury, że „nie mamy ambicji zaspokajania malkontentów. Inspirujemy projekty odbierane przez miłośników kultury. Dziękujemy za państwa pozytywne emocje. To sprawia, że chce się chcieć”.

 

Za to zaangażowanie prezydent postanowił wyróżnić piętnaścioro twórców i animatorów. Miło nam poinformować, że wśród osób wyróżnionych przez prezydenta miasta było dwoje pracowników Konińskiego Domu Kultury. Odznakę honorową „Za zasługi dla miasta Konina” prezydent miasta wręczył Jakubowi Przerwie. W laudacji dla naszego kolegi czytamy m.in.: „Jego głos dobrze znają słuchacze konińskich stacji radiowych oraz uczestnicy wielu imprez organizowanych przez Koniński Dom Kultury. Jakub Przerwa jest odpowiedzialny za repertuar Kina Centrum ze szczególnym uwzględnieniem kina europejskiego. Zaangażowany w promocję najciekawszych produkcji filmowych wśród uczniów konińskich szkół. Znany z prowadzenia imprez towarzyszących premierom filmowym oraz innych wydarzeń, między innymi Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Dowcipny, kreatywny, profesjonalny”.

 

Odznaki „Za zasługi dla miasta Konina” uhonorowani zostali ponadto:

- Aleksandra Charzewska – Miejska Biblioteka Publiczna, specjalistka od

wprowadzania w świat książki młodego czytelnika

- Danuta i Henryk Drzewieccy – artyści plastycy, właściciele Galerii Sztuki Łaźnia, kuratorzy wystaw i plenerów malarskich

- Urszula Teresa Rusin – Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Ignacego Paderewskiego, znakomita nauczycielka gry na akordeonie

- Katarzyna Szumigalska – Centrum Kultury i Sztuki, montażystka filmowa, autorka animacji komputerowych

- Elżbieta Żaczek – Muzeum Okręgowe, kustosz zbioru oświetlenia, który liczy dziś ponad 1000 wyjątkowych eksponatów lamp, m.in. naftowych.

 

Prezydent Konina wręczył także nagrody za działalność na rzecz kultury. Otrzymała ją m.in. Danuta Nowicka, kierownik Biura Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w KDK. W uzasadnieniu przyznania nagrody czytamy: „Historię Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie zna na pamięć. Jest jedną z tych osób, bez których festiwalowe biuro nie mogłoby istnieć. Tej ogromnej imprezie poświęciła zdecydowaną większość swojego zawodowego życia. Dla wielu instruktorów i uczestników konińskich festiwalu, Danuta Nowicka to przede wszystkim nieomylna instytucja, ale także bardzo serdeczna przyjaciółka i koleżanka, gotowa pomóc w każdej sytuacji. Zaangażowana w swoją pracę, skrupulatna i świetnie zorganizowana”.

 

Nagrody prezydenta Konina otrzymali także:

- Janusz Henryk Wawrowski, wirtuoz skrzypiec, jeden z najbardziej utytułowanych artystów pochodzących z Konina

- Izabela Małgorzata Matyba – Centrum Kultury i Sztuki, realizatorka projektów filmowych kina „Oskard”

- Andrzej Przespolewski – Konińskie Towarzystwo Muzyczne, nauczyciel gry na akordeonie, keyboardzie i fortepianie w Społecznym Ognisku Muzycznym im. Witolda Friemanna

- Jarosław Sparażyński – kierownik artystyczny Młodzieżowego Domu Kultury, twórca spektakli w wykonaniu aktorów amatorów

- Aleksandra Barbara Baumgart – Miejska Biblioteka Publiczna, autorka wielu projektów literackich skierowanych głównie do młodych

- Katarzyna Monika Schellner – Muzeum Okręgowe, archeolog, uczestniczka międzynarodowych obozów archeologicznych, autorka lekcji muzealnych

- Beata Stanisławska-Królikiewicz – Wielkopolskie Stowarzyszenie „Gospel”, od 15 lat pracująca z chórzystami Konin Gospel Choir, nauczycielką w klasie fortepianu w konińskiej Państwowej Szkole Muzycznej.

 

Prezydent Józef Nowicki wręczył także stypendia artystyczne dwojgu młodym artystom. Otrzymali je:

- Kinga Furmaniak, tancerka przez wiele lat związana ze Studiem Tańca Rytmix w Koninie, laureatka konkursu tanecznego Grand Prix de Paris 2018, uczestniczka rocznego programu tanecznego we Francji (stypendium odebrała w jej imieniu mama Beata Furmaniak)

- Hubert Kulig – uczeń V klasy perkusji w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Koninie, który edukację muzyczną zaczął jako 5-latek w KDK grając na perkusji w zespole Mango. Muzyk o niezwykłej wyobraźni i kreatywności, znakomicie znajdujący miejsce w każdym składzie – od kameralnego po symfoniczny i rockowy.

Hubert koncertował na rozpoczęcie Inauguracji Roku Kulturalnego 2018/2019. Na jego rzecz kwestę prowadziła także Konińska Fundacja Kultury, zbierając dodatkowo 2373 zł i 20 euro.

 

Prezydent Konina specjalnym listem uhonorował Henryka Janaska, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, podkreślając jego wkład w rozwój kultury w mieście, w szczególności czytelnictwa.

 

Pejzaż horyzontalny

Horyzont różny, niebanalny

Człowiek jak Stwórca nieobliczalny…

…śpiewali Andrzej Sikorowski i Grzegorz Turnau. Ta piosenka to znakomite podsumowanie minionego i rozpoczynającego się roku kulturalnego 2018/2019. Krakowscy artyści układali „Pasjans na dwóch” ze znanych przebojów i anegdot. Usiłowali przekonać koninian, że „Naprawdę nie dzieje się nic”, że „To już było”, a tymczasem byliśmy świadkami „Historii pewnej podróży”, której towarzyszyła lekkość najwyższej próby. Była „Lekcja religii” Sikorowskiego, piękna i ważna, oklaskiwana równie gorąco jak hymn Unii Europejskiej kończący „Zwieść cię może ciągnący ulicami tłum”. Słowem: „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa /

chociaż tak lubicie wracać do symboli / bo się zaraz tutaj zjawią / butne miny święte słowa / i głupota która aż naprawdę boli”.

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również