Strzały z armaty, wybuchy, skoki spadochronowe, rekonstrukcja wydarzeń historycznych – tegoroczny Piknik Patriotyczny był bardzo widowiskowy. 11 maja na konińskich błoniach spotkali się miłośnicy historii i militariów.


Piknik pod hasłem ,,Koniński Wrzesień 1939” rozpoczęła Orkiestra Quantum OSP w Rychwale pod dyrekcją Zbigniewa Osajdy wraz z mażoretkami, a oficjalne otwarcie obwieścił wystrzał z armaty w wykonaniu prezydenta Konina, Piotra Korytkowskiego. W Pikniku uczestniczyli płk mgr pil. Krzysztof Walczak, dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, płk. Dariusz Płóciennik, zastępca dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, ppłk Rafał Wojciechowski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Koninie. Meldunek od grup rekonstrukcji historycznej odebrał mjr Jarosław Kubacki, a następnie złożył meldunek gotowości do udziału w Pikniku prezydentowi Korytkowskiemu.

Mieszkańcy Konina i goście obejrzeli pokazy przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne, podziwiali też samochody i sprzęt wojskowy taki jak: armata Bofors wz. 36, ciągnik PZInz 343, motocykl łącznikowy, wóz taborowy, niemiecki samochód pancerny Greta, armata wz.02 prawosławna, taczanka z ckm na gaz, biedka piechoty. Można było zajrzeć na stoiska przygotowane przez grupy i zapoznać się z ich działalnością, z bliska obejrzeć stroje i sprzęt, którym dysponują.

Niezwykle widowiskowe były skoki spadochronowe przygotowane przez 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Skoczkowie mieli ze sobą flagi: Polski, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, NATO oraz Sił Powietrznych. Skoki i lot z flagami zrobiły na uczestnikach Pikniku ogromne wrażenie.

Wyjątkowym momentem Pikniku była rekonstrukcja wydarzeń historycznych z września 1939 roku w Koninie przygotowana przez Andrzeja Wardę, nauczyciela historii w II Liceum. Wzięli w niej udział członkowie grup rekonstrukcyjnych. Narratorem był Piotr Kaźmierczak. Wszyscy przenieśli się na chwilę w czasie i mieli okazję poczuć to co spotkało koninian 80 lat temu. Zaprezentowano ewakuację ludności cywilnej, zakładanie sztabu i inspekcję oddziałów polskich, atak niemiecki i odrzucenie sił polskich oraz polski kontratak i wyparcie Niemców. Na mieszkańcach miasta i gościach spore wrażenie zrobiły walki Polaków z Niemcami, było dużo strzałów, również armatnich i sporo dymu, gdy żołnierze wysadzili specjalnie stwrzony dla potrzeb rekonstrukcji budynek.

W Pikniku Patriotycznym udział wzięli:
- Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej
- 7 Dywizjon Artylerii Konnej
- 58 Pułk Piechoty
- 10 Pułk Piechoty
- Bateria Motorowa Artylerii  Przeciwlotniczej
- Stowarzyszenie Odwach
- Wojska Wielkopolskie
- GRH ,,Złoty Krzyż’’
- GRH 1939
- GRH Karbala
- Pracownia Renowacji Zabytków Techniki Militarnej Wolsztyn
- Handmet Military
- Klasa Mundurowa z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego
- Klasa Mundurowa z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika
- 33. Baza Lotnictwa Transportowego
- Jednostka Strzelecka 4057 Konin
- WKU w Koninie
- LOK w Koninie oraz Klub Żołnierza Rezerwy LOK
- Firma Fireshow – odpowiedzialna za pirotechnikę podczas pikniku

Wszyscy mogli też skosztować wojskowej grochówki, nie zabrakło stoisk z różnymi gadżetami, a dzieci miały do dyspozycji dmuchańce.

Na szósty Piknik Patriotyczny zaprosił Prezydent Miasta Konina, organizatorami byli: Koniński Dom Kultury, Miasto Konin, II Liceum Ogólnokształcące w Koninie.
Fot. Zdzisław Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również