1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Uroczystości upamiętniające wydarzenia odbyły się w całej Polsce, w tym i w Koninie.

Do obchodów rocznicy włączył się także Koniński Dom Kultury. Od pięciu lat 1 sierpnia Kino Centrum zaprasza na pokaz filmów poświęconych heroicznej walce Polaków o wolność. W tym roku koninianie obejrzeli film ,,Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego.
Film rozpoczynają sceny, w których pracownicy budowy znajdują ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. W rolę profesora wcielił się Krzysztof Kolberger. Udział w produkcji był ostatnim filmem aktora.
5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki.
Walki powstańcze trwały 63 dni. Straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.
Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. 
 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również