Film dokumentalny „Moje pięć minut” został zrealizowany przez Zdzisława Siwika. To wnikliwy zapis procesu tworzenia przez Grupę Teatralną „Meritum”, działającą w Konińskim Domu Kultury, spektaklu „Pięć minut” w reżyserii Elżbiety Gierasimow-Zakowany. Autor filmu z kamerą i dźwiękowcem Markiem Deręgowskim przez ponad rok obserwowali pracę zespołu w Klubie „Energetyk” (przed laty będącego częścią Konińskiego Domu Kultury a dzisiaj siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury). Spektakl nosił tytuł „Pięć minut”, wyreżyserowała go Elżbieta Gierasimow-Zakowany według scenariusza Liliany Bardijewskiej.
Elżbieta Gierasimow-Zakowany pracowała w Konińskim Domu Kultury w latach 1982-2015, zajmując się ruchem teatralnym i recytatorskim. W tym czasie stworzyła m.in. dwanaście spektakli teatralnych. Była też twórczynią i animatorką Sceny Amatora Teatru „Feniks”, na której przez 10 lat na scenie KDK zaprezentowały się dziesiątki amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych z regionu konińskiego.
Teatralne „Pięć minut” zdarzyło się jedenaście lat temu. Twórcy filmu towarzyszyli Grupie Teatralnej „Meritum” od pierwszych prób czytanych, przez próby sytuacyjne, próbę generalną, aż do premiery na dużej scenie Konińskiego Domu Kultury, rejestrując prace nad spektaklem.
Premiera filmu „Moje pięć minut” odbyła się w 2010 roku, rok po premierze spektaklu, po miesiącach żmudnego montażu i starannej postprodukcji. Dość powiedzieć, że z ponad 20 godzin zarejestrowanego materiału (na kasetach DV), powstał 16-minutowy film dokumentalny.
Zdzisław Siwik stworzył doskonały, gęsty psychologicznie zapis procesu tworzenia przedstawienia. Cierpliwie obserwując aktorów i reżyserkę spektaklu, udało mu się pokazać nie tylko towarzyszące pracy twórczej emocje i konflikty, ale również proces wysiłku, rozwoju i dojrzewania całego zespołu teatralnego w celu wspólnego stworzenia finalnego dzieła.

]

„Moje pięć minut” (16’00")
produkcja: Studio Filmowe POWA Zdzisław Siwik, 2010
scenariusz, zdjęcia, montaż, realizacja: Zdzisław Siwik
dźwięk: Marek Deręgowski
muzyka: Andy Pendeho
wystąpili:
Andrzej Łudczak
Tomasz Wiśniewski
Elżbieta Gierasimow-Zakowany
Katarzyna Steczyńska
Sylwia Sochacka
Agata Jędrasiak
Katarzyna Jakowicz
Kazimiera Moksztan
Aleksandra Szczap
specjalne podziękowania dla:
Andrzeja Mosia
Matyldy Kawki
Konińskiego Domu Kultury
Krzysztofa Marka Nowaka


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również