f Festiwal Sztuki Ludowej - Koniński Dom Kultury
XI Festiwal Sztuki Ludowej, projekt Towarzystwa Poligrodzianie w Poznaniu, trafi 26 sierpnia do Konina. Dzięki Poligrodzianom koninianie będą mieli okazję już po raz siódmy podziwiać kunszt artystów z sześciu krajów, uczestniczących w tym festiwalu.

Ten festiwal jest unikalnym w skali świata przedsięwzięciem, łączącym tradycje ze współczesnym podejściem do sztuki, prezentującym nie tylko oryginalne produkty ale te, które czerpią inspiracje z kultury ludowej. W tym roku mieszkańcy kilku miast Wielkopolski będą mogli uczestniczyć w koncertach, podczas których zaprezentują się zespoły folklorystyczne z Bośni i Hercegowiny, Francji, z Turcji, Węgier, włoskiej Sardynii i Litwy. Do Konina Festiwal Sztuki Ludowej przyjedzie w sobotę, 26 sierpnia. Współorganizatorem festiwalu jest samorząd Konina i Koniński Dom Kultury.

W czasie koncertu w Koninie (początek o godz. 18.00), tradycyjnie w centrum miasta, na skwerze obok fontanny (w razie niepogody zapraszamy do sali widowiskowej KDK), zaprezentują się:

Zespół Folklorystyczny „Sveti Sava” – Bośnia i Hercegowina
Zespół powstał w 1995 roku, tworzy go ponad 200 tancerzy, muzyków, piosenkarzy. Grupa bierze udział w popularnych w kraju telewizyjnych show, a także licznych krajowych i zagranicznych festiwalach, gdzie odnosi znaczne sukcesy. Może poszczycić się zwycięstwami i trofeami za zdobycie 1 miejsca m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Macedonii, Nikoljdanskim Festiwalu w Dervencie (Bośnia i Hercegowina), a także na zawodach w Istanbule, w Grecji i na Węgrzech.



Les Troubadours Du Mont Royal – Francja
Na początku (1954 rok) to była trupa komediantów, dzisiaj są grupą trubadurów i tancerzy promujących muzykę, tańce i pieśni z ojczystego kraju. Ich spektakle przynoszą niebywałe bogactwo twórczości artystycznej, łącząc talent członków grupy z tradycyjnym dziedzictwem i ścisłym wymiarem choreograficznym. Grupa zyskuje dzięki temu niezrównaną reputację w regionie i chętnie jest zapraszana do udziału w festiwalach w wielu europejskich krajach, m.in. do Włoch, krajów byłej Jugosławii, Finlandii, Rumunii, na Węgry, Chorwacje, Litwę, Hiszpanię…



Grupa Taneczna „PENFOLK” – Turcja
„PENFOLK”, założony w 2011 roku, jest jednym z najmłodszych zespołów tańca ludowego Istambułu, jednakże jego członkowie są niezwykle utalentowanymi profesjonalistami, którzy wiele lat tańczyli w ramach innej grupy tanecznej z niezwykle bogatą tradycją – „PEFHEM”. Grupa składa się z 30 tancerzy-choreografów (każdy z tancerzy jest jednocześnie nauczycielem). Ich celem jest przygotowanie młodych ludzi do pielęgnowania i zachowywania tradycji, zwyczajów i wierzeń ludowych narodu, którego są częścią – prowadzą seminaria, kursy, pokazy i prezentacje, a na międzynarodowych festiwalach tańca ludowego (m.in. w Macedonii, Portugalii i we Włoszech) reprezentuje ten bogaty i piękny kraj.



Zespół Tańca Ludowego „Avas” – Węgry
Grupa powstała w 1951 roku w Miszkolcu. Dzięki ciężkiej pracy, grupa wygrała międzynarodowy festiwal tańca i stała się sławny. „Avas” jest laureatem wielu konkursów i zdobył wiele nagród, w tym za najlepszy taniec ludowy (aż trzykrotnie). Artyści należący do zespołu są również zapraszani na liczne festiwale folklorystyczne w całej Europie – do Anglii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Turcji, Belgii, Polski, na Słowację, do Hiszpanii, Włoch, Portugalii, na Łotwę.



Zespół Folklorystyczny „Sa Jara” – Sardynia (Włochy)
Zespół działa w regionie Tuili i stara się zachować wiejską tradycję, będącą wyrazem dorobku kulturowego. Główne działania składają się z udziału w ważnych imprezach folklorystycznych o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, na targach i festiwalach, gdzie zespół prezentuje swój repertuar. Powstanie grupy datowane jest na grudzień 1974. Nazwali się „Sa Jara” na cześć słynnego płaskowyżu z widokiem na wioskę, skąd się zespół wywodzi. Grupa brała udział w różnych imprezach krajowych i międzynarodowych m.in. w Rzymie, Francji, Holandii, Argentynie i wielu innych.



Seja” Folk Dance Group – Litwa
„Seja” to zespół tańca ludowego Uniwersytetu Aleksandrasa Stulginskisa na Litwie. Grupa ta została utworzona w 1946 roku. Jej 25-30 tancerzy ma na koncie wiele występów zarówno w kraju jak i za granicą – odwiedziła większość krajów europejskich, takich jak Portugalia, Hiszpania, Czechy, Francja, Macedonia, Serbia, Sardynia, Chorwacja, Włochy i innych. Jednym z najważniejszych elementów repertuaru grupy są Obchody Litewskiej Pieśni i Tańca, które są oficjalnie uznane za arcydzieła ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.



 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK