Od romantyzmu do współczesności – koncert Warsaw String Players pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego, w ramach Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie”, odbędzie się 29 września w Konińskim Domu Kultury.


To będzie już siódmy festiwal, organizowany przez Fundację im. Zygmunta Noskowskiego. Najpierw był Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach” w Zakopanem, później animatorzy fundacji, małżonkowie Bogumiła i Janusz Wawrowscy (ona – znakomita sopranistka, prezes fundacji, on – wirtuoz skrzypiec z wieloma spektakularnymi osiągnięciami, dyrektor artystyczny fundacji), wymyślili Festiwal „Muzyczne przestrzenie”, umiejscawiając koncerty we wspaniałych zabytkowych wnętrzach Wielkopolskich pałaców, dworów i kościołów. Muzykę kameralną polską i europejską prezentowali w nich artyści z Polski i zagranicy.

W Koninie koncerty „Muzycznych przestrzeni” odbywały się m.in. w kościele ewangelicko-augsburskim p.w. św. Ducha i w ratuszu. Ten ubiegłoroczny, w ratuszu, Janusz Wawrowski, dr hab. związany instytucjonalnie z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, zagrał ze swoimi trzema studentkami: Judytą Kluzą, Anną Środecką (koninianką) i Joanną Rybak. W tym roku na scenie Konińskiego Domu Kultury zagra z prowadzoną przez siebie nową orkiestrą kameralną Warsaw String Players, złożoną z utalentowanych studentów i absolwentów warszawskich wyższych uczelni muzycznych. Zespół, Janusz Wawrowski i Bogumiła Dziel-Wawrowska zaprezentują arcydzieła muzyki od późnego romantyzmu po muzykę najnowszą.

Na początek światowa premiera Koncertu na skrzypce i orkiestrę smyczkową Norberta Paleja, polskiego kompozytora mieszkającego w Kanadzie. Następnie usłyszymy dwa dzieła wokalno-instrumentalne z udziałem sopranistki Bogumiły Dziel-Wawrowskiej: „Estrellity” meksykańskiego kompozytora Manuela Ponce, utworu znanego z filmu „They Shall Have Music” (reż. Archie Mayo) oraz będącej jednym ze szczytowych przejawów późnoromantycznego stylu Richarda Straussa pieśni Morgen, w której skrzypce i głos prowadzą ze sobą miłosny dialog. Program koncertu muzycy zakończą kompozycjami Mieczysława Karłowicza: Pieśniami i Serenadą op. 2.

Przypomnijmy jeszcze, że Janusz Wawrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie”, jest laureatem Fryderyka 2017 za najlepszy album solowy roku „Sequenza” i jedynym polskim muzykiem klasycznym z wieloletnim kontraktem płytowym z prestiżową wytwórnią Warner Classics. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejny album skrzypka, nagrany ze Stuttgarter Philharmoniker, i zawierający II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego oraz Fantazję szkocką Brucha. Występował w m.in. Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie czy na festiwalach Salzburger Festspiele oraz Chopin i Jego Europa. Już jako młody skrzypek zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej.

Współorganizatorem koncertu jest Koniński Dom Kultury oraz Miasto Konin.

Muzyczne Przestrzenie
Koniński Dom Kultury
29 września, godz. 18.00
wstęp na zaproszenie (odbiór KDK) 


REKLAMA:
Click here to download Adobe Flash Player for proper displaying of this page...
Click here to download Adobe Flash Player for proper displaying of this page...

Relacje

Odwiedź również