Anna Dymna, Natalia Samojlik, Mateusz Michnikowski i Krystian Modzelewski poprowadzą 18 grudnia 2017 kolejny, tym razem bożonarodzeniowy, Salon Poezji i Literatury w KDK. 
 
Całą noc padał śnieg cichy, cichy, cichuteńki.
Przyszedł świt, a tu świat cały biały, bielusieńki,
jakby kto świata skroń gładził chłodem białej ręki
i powiedział szeptem doń: Nic się nie bój mój maleńki
….
Nową drogę zacznij stąd, już za tobą dni niedoli
Dzisiaj w dzień Wesołych Świąt – pokój ludziom dobrej woli…
 
To fragment wiersza Mariana Hemara, jeden z wielu, który usłyszymy w Salonie Poezji i Literatury, w wykonaniu Anny Dymnej, Natalii Samojlik, Mateusza Michnikowskiego i Krystiana Modzelewskiego. Aktorzy scen krakowskich i warszawskich recytować będą wiersze Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Jerzego Ficowskiego, Jana Sztaudyngera, Bronisławy Ostrowskiej, o. Franciszka Czarnowskiego, Ludwika Jerzego Kerna, ks. Jana Twardowskiego, Józefa Barana, Jana Kasprowicza, Jerzego Liberta, Romana Brandstaettera i Anny Kamieńskiej, autorki „Chwili pojednania”:
 
Weź w rękę siwy opłatek dnia
bo oto nadeszła chwila pojednania
niech się pojedna
jabłko z nożem
drzewo z ogniem
dzień z nocą
śmiech z płaczem
nicość z ciałem
niech się pojedna
samotność z samotnością
 
Wszystkie wiersze 23. Salonu Poezji i Literatury związane będą z Bożym Narodzeniem. To z całą pewnością będzie spotkanie z wielką literaturą i znakomitymi kreacjami aktorskimi. To może być także spotkanie słuchacza z samym sobą. Jerzy Libert swój wiersz „Pasterka” zaczyna słowami: Ptaki niby dzwoneczki cieszą się kolędą - / Chrystus nam się narodził i nowe dni będą. Kończy zaś: A mały Chrystus smutny w drzwi patrzy i czeka, / by pośród witających zobaczyć człowieka…

Muzycznymi Aniołami podczas grudniowego Salonu Poezji będą dzieci z ,,Wojtusiowych Nutek'', scholi działającej przy Parafii św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu. Scholę prowadzą Magdalena i Krzysztof Kusiakowie.  
 
KDK-owski Salon Poezji i Literatury, prowadzony przez Katarzynę Kubacką – Seweryn, czerpie z wzorów inicjatorki ich powstawania, Anny Dymnej. Pierwszy Salon Poezji powstał w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Annę Dymną mieliśmy przyjemność gościć dwukrotnie: 28 września 2011 roku, kiedy to inaugurując Salon Poezji i Literatury w KDK recytowała wiersze ks. Jana Twardowskiego i 21 kwietnia 2013 roku wespół z Andrzejem Pieczyńskim prezentującą poezję Wisławy Szymborskiej.
 
Bilety do Salonu Poezji i Literatury można kupować w kasie KDK: cena – 20 zł, dla posiadaczy karty seniora – 15 zł. Salon rozpocznie się 18 grudnia o 18.00.


Świąteczną poezję w wykonaniu Natalii Samojlik, Mateusza Michnikowskiego oraz Krystiana Modzelewskiego usłyszą także podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Koninie. Młodzi aktorzy w świątecznej specjalnej odsłonie Salonu Poezji i Literatury wystąpią w DPS o godz. 15.00.


Anna Dymna - Salon Poezji. Koniński Dom Kultury 22.04.2013 r
foto: Marcin Oliński
 
REKLAMA:

Relacje

Odwiedź również