,,Szaleństwo króla Jerzego" ze znakomitą rolą Marka Gatissa w Kinie Centrum. Spektakl transmitowany będzie z Teatru Królewskiego w Londynie 20 listopada o 20.00.

Dramat napisany przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak „The History Boys” i „The Lady in the Van”) został również zaadaptowany na scenariusz nagrodzonego BAFTĄ filmu pod tym samym tytułem (1994).

Jest rok 1786, a król Wielkiej Brytanii Jerzy III jest najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jednak jego zachowanie staje się coraz bardziej niekonsekwentne, ponieważ coraz częściej doznaje napadów szaleństwa. Gdy w dramatycznym tempie umysł króla ulega destrukcji, ambitni politycy i spiskujący książę Walii grożą podkopaniem potęgi korony i zatarciem cienkiej granicy, jaka oddziela figurę monarchy od człowieka sprawującego tę funkcję.

Sztuka skupia się na okresie panowania Jerzego III, gdy postępująca choroba (prawdopodobnie porfiria, a nie, jak wówczas sądzono, choroba psychiczna) zaczęła uniemożliwiać mu sprawowanie władzy. Wpływ na stan króla miała też prawdopodobnie utrata zamorskich kolonii Wielkiej Brytanii i powstanie Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak fresk historyczny, ale opowieść o walce o władzę, wpływy i o rozpadzie związków rodzinnych, który był z nią związany.
W tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz innych licznych kreacjach w brytyjskich serialach telewizyjnych.
 
,,The Madness of George III" Alan Bennett (*1934)
Szaleństwo króla Jerzego
Dramat (1991)
Spektakl z cyklu „National Theatre Live” - TRANSMISJA LIVE 20 listopada (wtorek), godz. 20.00
Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania około 210 minut
Bilety: 20 i 30 zł.


foto: 
http://ntlive.nationaltheatre.org.uk

REKLAMA:
Debiuty 28
Klakson

Relacje

Odwiedź również