Wielka miłość i wielka polityka to splatające się wątki tego dzieła Williama Szekspira. ,,Antoniusz i Kleopatra" w Kinie Centrum z Teatru Królewskiego w Londynie 7 grudnia. 


Dramatopisarz zachował podstawowe fakty historyczne, opierając się prawdopodobnie na źródłach starożytnych tłumaczonych na angielski, m.in. „Żywotach sławnych mężów” Plutarcha. Jak zwykle jednak miały one posłużyć do pokazania ludzkich namiętności i ich wpływu na losy jednostek i całych narodów. Kluczową postacią okaże się piękna królowa Kleopatra.
Cezar i jego zabójcy nie żyją (tę część historii Rzymu odmalował Szekspir w dramacie „Juliusz Cezar”). Rządy sprawuje jedyny ocalały, generał Marek Antoniusz, ale o władzę upomina się spadkobierca Cezara – Oktawian, wnuk siostry Juliusza i jego adoptowany syn. Tymczasem na pograniczu cesarstwa, w Egipcie, rozkwita romans Antoniusza i Kleopatry, który u Szekspira przybiera postać chorobliwego uzależnienia wojownika od miłości namiętnej królowej. W tragicznej walce między oddaniem
i obowiązkiem obsesja staje się katalizatorem wojny. Chłodny Oktawian ma przewagę nad kochankami, w których wcielają się Ralph Fiennes i Sophie Okonedo.
Spektakl reżyseruje Simon Godwin, który w poprzednich latach stworzył transmitowane do kin w cyklu „NT Live” inscenizacje „Człowieka i nadczłowieka” (również z Ralphem Fiennesem), „Strategii gołych kawalerów” i „Wieczoru Trzech Króli”.
 
,,Antony and Cleopatra” William Shakespeare (1564–1616)
Antoniusz i Kleopatra

Dramat (ok. 1606)
Retransmisja przedstawienia z National Theatre w Londynie: 7 grudnia 2018 |piątek| 18.00
Spektakl z cyklu „National Theatre Live”
Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania około 220 minut
Bilety: 20 i 30 zł


foto: 
http://ntlive.nationaltheatre.org.uk

 
REKLAMA:
Debiuty 28
Klakson

Relacje

Odwiedź również