Mają po kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat. Uczą się, studiują i pracują. Wolny czas spędzają na próbach i warsztatach tanecznych. Wspólne pasje do muzyki i tańca realizują w Konińskim Domu Kultury. Mówią o sobie, że są grupą przyjaciół w różnym wieku, których łączy Zespół Tańca CODA.

Zespół Tańca CODA z Konińskiego Domu Kultury liczy pięć grup (Coda Mini, Coda Kids, Coda Junior, Coda Elite, Teatr Tańca Coda). Tancerze mają od 7 do 30 lat. Twórczynią zespołu jest Marta Merdzińska, tancerka i choreografka.

CODA to dziecko Marty Merdzińskiej, które narodziło się w 2016 roku, kiedy to tancerka zasiliła zespół instruktorski Konińskiego Domu Kultury. Z pomysłu na jedną grupę taneczną, bardzo szybko powstał cały zespół. Już w pierwszym roku pracy Marty Merdzińskiej utworzył się Teatr Tańca CODA, składający się z dorosłych tancerzy pochodzących z Konina.
- Wszystkich nas łączy taniec, choć nie każdy zajmuje się nim zawodowo. Tańczymy z pasji, miłości do ruchu i muzyki - mówi Marta Merdzińska.
To samo łączy młodszych tancerzy Zespołu Tańca CODA.
Dzieci i młodzież rozwijają się w zakresie tańca współczesnego, jazzowego, tańca klastycznego (którego uczą się pod czujnym okiem Anny Cherniei), trenują także akrobatykę pod skrzydłami Dominika Karbowskiego.

CODA to nagradzany zespół tańca. W ciągu czterech lata swojej działalności młodzi tancerze zdobyli czołowe miejsca na Grand Prix Polski Dance Września, nagrody na Wielkopolskim Festiwalu Tańca ,,Tańczące Trzewiczki” w Ślesinie i na Turnieju Tańca ,,Chance for Dance” w Toruniu.
Nagrody i wyróżnienia to efekt pracy z instruktorami, ale również efekt warsztatów tanecznych, które cyklicznie organizuje KDK. Technikę tańca młodzi artyści doskonalili pod czujnym okiem uznanych choreografów: Alisy Makarenko, Dawida Pieroga, Weroniki Skórzewskiej, Piotra Jeznacha oraz Alexeya Torgunakova i Dominika Więcka.
- Mimo ograniczeń które narzuciła nam pandemia, naszym celem, w tych trudnych czasach, jest podtrzymanie wśród dzieciaków pasji tańca. Robimy wszystko, by nie zagubiły motywacji i radości jaką daje taniec – podkreśla Marta Merdzińska.


foto: Jakub Kornalski i Julia Kaźmierczak


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK