Zespół Pieśni i Tańca Konin w 2021 roku będzie świętować 10. rocznicę reaktywacji w odnowionym składzie i po 10-letniej przerwie w działalności. Trudno określić dokładną datę powstania zespołu, w kronikach można znaleźć informacje, że występował już w 1977. Od początku do dziś związany jest z Konińskim Domem Kultury. To jedyny zespół w mieście kultywujący tradycję ludową.
 

 
W latach 70. i 80. XX wieku Zespół Pieśni i Tańca Konin dużo koncertował, uczestniczył w przeglądach, nagraniach telewizyjnych, występował za granicą. Na początku lat 90. zaczął się jednak rozpadać. Koniński Dom Kultury wrócił do tańca ludowego w 2004 roku, ale działo się to w ramach formacji Studio Tańca Plus, prowadzonej przez Dariusza Intrysa.
 
Od początku istnienia zespołu tancerze gościli na Węgrzech, we Francji, Litwie, Łotwie, Niemczech, Rosji, Białorusi, Bułgarii i Mołdawii. W 2008 roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Briańsku (Rosja), grupa zdobyła drugie miejsce i nagrodę Kryształowej Krasnej Gorki. Rok później w Mińsku, w studiu telewizji białoruskiej, Zespół Pieśni i Tańca Konin wziął udział w nagraniach do międzynarodowego programu „Pieśni Mojej Krainy”.
 
Przełom, zwiastujący nowy rozdział w historii, nastąpił w 2011 roku, kiedy to na Festiwalu Kultur Miast Partnerskich w Koninie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Konin po raz pierwszy na deskach rodzinnego miasta po tak długiej przerwie. Zespół miał odnowiony skład, dołączył do niego chór i kapela. Choreografem do dziś jest Dariusz Intrys.
 
Repertuar Zespołu Pieśni i Tańca Konin oparty jest o najpiękniejsze pieśni i wiązanki tańców regionalnych i narodowych. Obecnie skupia swoją działalność przede wszystkim na reprezentowaniu miasta. Aktywnie uczestniczy w Festiwalu Kultur Miast Partnerskich, Piknikach Patriotycznych oraz różnych wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Koninie, jak Urodziny Stanisława Moniuszki czy spotkania przypominające postać Zofii Urbanowskiej. Utrzymuje też partnerską współpracę z zaprzyjaźnionymi zespołami w Rosji, Litwie, Bułgarii i Mołdawii.
 
Zespół Pieśni i Tańca Konin jest jedynym w mieście zespołem kultywującym tradycję ludową i niematerialne dziedzictwo kulturowe, czyli ogólnie mówiąc pieśni, zwyczaje, rytuały, wiedzę, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest też otwarty dla tych, którzy chcieliby związać się z tańcem i śpiewem ludowym.
 
Już wkrótce zapraszamy do oglądania świątecznego występu Zespołu Pieśni i Tańca Konin na Facebooku i YouTube Konińskiego Domu Kultury. Możemy zdradzić, że oprócz pokazu tańca ludowego, zespół prześle wszystkim życzenia: ,,Na szczęście, na zdrowie, na te Boże Święta, żeby Wam się chowały chłopcy i dziewczęta! Byście mieli w każdym kątku po dzieciątku, a na piecu troje, byście nie gadali, że to które moje”. 

 


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK