f Wpadnij do Konina! Startuje 43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca! - Koniński Dom Kultury

43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie będzie trwał od 31 maja do 4 czerwca. To najstarszy i największy festiwal dziecięcy w Europie. W tym roku zatańczy i zaśpiewa w nim 2700 młodych artystów z Polski i zagranicy. To będzie niesamowita eksplozja młodzieńczej pasji i talentów!

 

Podczas trzech festiwalowych dni młodzi zdolni artyści zaprezentują się w konkursach piosenki i tańca, a wydarzenie zakończy widowiskowy Koncert Galowy, w którym wystąpią zwycięzcy festiwalu. Koncert Galowy rozpocznie się 3 czerwca (sobota) o 18.00 na konińskiej starówce. Poprowadzi go Tomasz Kammel. Galę będzie można oglądać także dzięki streamingowi na portalu WP.pl.

Wokaliści i tancerze walczyć będą o Aplauzy (złoty, srebrny i brązowy) oraz nagrodę główną - Grand Prix festiwalu. W konkursie wokalnym fundatorem Grand Prix jest Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych SAWP, a w konkursie tanecznym – Koniński Dom Kultury.

 

Przebieg festiwalu

Uczestnicy festiwalu przyjadą do Konina 31 maja. To będzie czas na zakwaterowanie i pierwsze próby.

1 czerwca o 9.00 na placu przed KDK nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu, a młodzi artyści otrzymają symboliczny klucz do bram miasta i od tego momentu Konin stanie się sercem dziecięcej piosenki i tańca. W Koninie znów zabrzmi hymn festiwalu – piosenka ,,Wpadnij, wpadnij do Konina”.

Tego dnia będą trwały kwalifikacje w poszczególnych kategoriach w konkursie piosenki (w Domu Kultury Oskard) oraz tańca (w Konińskim Domu Kultury).

Również 1 czerwca o 20.30 zaprosimy wszystkich przed KDK, gdzie odbędzie się Koncert dla Miasta. Dla uczestników festiwalu, wszystkich gości i mieszkańców Konina wystąpi młoda gwiazda Magda Bereda.

Tego dnia późnym wieczorem poznamy listę zakwalifikowanych wokalistów i tancerzy do piątkowych finałów.

2 czerwca przez cały dzień będą trwały prezentacje finałowe, a następnie dowiemy się kto wystąpi podczas sobotniego Koncertu Galowego na starówce.

Koncert Galowy (3 czerwca) poprzedzi korowód uczestników festiwalu na trasie KDK – plac Wolności. Start korowodu o 17.00.

 

Konkurs wokalny

Na festiwal do Konina przyjedzie ponad 100 wokalistów. Najmłodsi mają 4 latka, najstarsi 16. Przyjadą z całej Polski, a także zza granicy: z Ukrainy, Niemiec, Islandii, Anglii, Bułgarii, Litwy. Oceniać ich będzie jury w składzie: przewodniczący Wojciech Myrczek – wokalista jazzowy, wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Anna Kamalska – wokalistka,  kompozytorka, autorka tekstów, wykładowca w Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku wokalistyka estradowa, Joanna Januszewska, wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka oraz Krzysztof Pydyński, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Sekretarzem jury będzie Joanna Sypniewska z KDK. Wokaliści od 9. roku życia będą śpiewać z towarzyszeniem orkiestry festiwalowej pod kierownictwem Pawła Zielaka.

 

Konkurs taneczny

W konińskim festiwalu rywalizować będzie 130 zespołów tanecznych z Polski oraz zagranicy: z Ukrainy i Słowacji. Oceniać ich będzie jury w międzynarodowym składzie: przewodnicząca Katarzyna Migała, choreograf teatralna i filmowa, wykładowca w Akademii Muzycznej im. Bacewiczów w Łodzi, Maciej Florek, tancerz i choreograf, zwycięzca, a następnie juror programu ,,You Can Dance – Po prostu tańcz!”, Milena Jurczyk – nauczyciel w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku, Dita Hejnikova z Czech – trener i choreograf, Irena Bous – Prezydent Międzynarodowej Organizacji Tańca w Ukrainie oraz Jean Claude Marignale z Francji – choreograf, tancerz i pedagog. Sekretarzem jury będzie Dariusz Intrys z KDK.

 

Nasza misja

Naszym celem jest edukacja kulturalna młodych wokalistów i tancerzy z całej Europy. Festiwal to miejsce, w którym spotykają się różne kultury, osobowości, dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie. Podczas trzech festiwalowych dni, młodzi zdolni artyści nie tylko prezentują się w konkursach piosenki i tańca, ale przede wszystkim integrują, rozmawiają, uczą się od siebie tolerancji i nawiązują nowe kontakty.

Miło nam poinformować, że naszą misję doceniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało na organizację 43. MDFPiT 350 tys. zł. Dotacja ta jest najwyższą przyznaną w kraju w tym roku w ramach programu ,,Edukacja kulturalna”.

Festiwal będzie w tym roku również miejscem, w którym, wspólnie z Fundacją UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, będziemy mówić o zdrowiu psychicznym młodych ludzi. Naszym priorytetem jest wspieranie dzieci i młodzieży, otaczanie ich opieką i pomocą, nie tylko tą artystyczną. Dlatego podjęliśmy współpracę z Fundacją UNAWEZA, która jest autorem alarmującego raportu ,,MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".

 

Przyjaciele festiwalu

43. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie patronatem honorowym objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka oraz UNICEF Polska.

Festiwal wspiera Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Konin, SAWP. Stowarzyszenie Artystów Wykonawców oraz ZAiKS.

Są także z nami nasi Sponsorzy, w tym Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin SA czy Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.

W gronie Przyjaciół festiwalu są także: Starostwo Powiatowe w Koninie, Miasto i Gmina Ślesin, spółka Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie, spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Koninie Spółka Akcyjna, Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o, spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Partnerami festiwalu są: Konińska Fundacja Kultury, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Muzeum Okręgowe w Koninie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie, Instytut Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Image w Koninie, Salon Fryzjerski Spokojna Głowa Sylwii Karczewskiej.

Patron medialny: WP.pl

 

Czekamy na Was!

Z niecierpliwością czekamy na uczestników tegorocznego 43. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, na ich rodziców, opiekunów, instruktorów. Jednocześnie dziękujemy sponsorom i przyjaciołom festiwalu. Wszyscy jesteśmy częścią najpiękniejszego, najbardziej kolorowego i jedynego w swoim rodzaju wydarzenia kulturalnego dla dzieci i młodzieży na świecie!

 


Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł
Czwartki Dojrzałego Widza '60+ - bilety 15 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 20 zł
Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety w ramach akcji "Zabierz rodziców do kina" w cenie 15 zł każdy

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku, Taniej Środy oraz Czwartku Dojrzałego Widza.

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego

UWAGA:
Ulgi nie łączą się.

Konińska Karta Mieszkańca nie obowiązuje w Tani Poniedziałek, Tanią Środę oraz Czwartek Dojrzałego Widza

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK