f Marta Lipińska czyta Wisławę Szymborską. Salon Poezji i Literatury w KDK - Koniński Dom Kultury
Marcowy Salon Poezji i Literatury poświęcony będzie poezji Wisławy Szymborskiej. Wybrane wiersze laureatki Nagrody Nobla z 1996 roku, przeczyta aktora Marta Lipińska. Na wydarzenie zapraszamy do Konińskiego Domu Kultury 11 marca o godz. 18.00. Bilety można kupić w kasie KDK oraz na bilety.kdk.konin.pl
 
 
Wisława Szymborska, poetka i eseistka. Urodziła się 2 lipca 1923 roku w Bninie pod Poznaniem (według metryki, bo rodzinne przekazy wskazują Kórnik), związana całe życie z Krakowem, gdzie zmarła 1 lutego 2012 roku.
Debiutowała w 1945 r. wierszem ,,Szukam słowa”. W latach 1953-1981 pracowała w krakowskim tygodniku „Życie Literackie”, gdzie prowadziła dział poezji i stałą rubrykę Lektury nadobowiązkowe (wznowioną później na łamach dodatku do „Gazety Wyborczej” – „Gazeta o Książkach”). Wybór tych felietonów opublikowany został kilkakrotnie w formie książkowej.
W 1996 roku przyznano jej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Wisława Szymborska wydała 13 tomów wierszy: Dlatego żyjemy (1952), Pytania zadawane sobie (1954), Wołanie do Yeti (1957), Sól (1962), Sto pociech (1967), Wszelki wypadek (1972), Wielka liczba (1976), Ludzie na moście (1986), Koniec i początek (1993, 1996), Chwila (2002), Dwukropek (2005), Tutaj (2009) oraz – opublikowany pośmiertnie, niedokończony tom Wystarczy (2012).
W 2023 r., nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się Wiersze wszystkie. W książce znalazły się wszystkie utwory poetyckie Szymborskiej, w tym te nigdy nie publikowane oraz te przepisane z rękopisów i maszynopisów.
Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

Poezja polskiej noblistki wybrzmi w marcowym Salonie Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury. Wybrane wiersze przeczyta aktorka Marta Lipińska.

Marta Lipińska urodziła się w 1940 r. pod Lwowem. Po wojnie jako repatriantki z mamą i babcią zamieszkały w Gliwicach. Tam odnalazł je ojciec, który służył w armii gen. Maczka. Cała rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Szkołę teatralną Marta Lipińska ukończyła w 1962 r. Od tamtej pory związana jest z Teatrem Współczesnym. Debiutowała w przedstawieniu ,,Trzy siostry" Czechowa. W kinie zabłysła w „Salcie" Konwickiego. Ma na swoim koncie setki ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Szerokiej publiczności kojarzy się jako Eliza ze słuchowiska „Kocham pana, panie Sułku" czy Michałowa z serialu „Ranczo". W listopadzie 2023 roku wszedł na ekrany film ,,Uwierz w Mikołaja”, w którym zagrała ,,babcię” Sabinę.
 
Muzycznymi Aniołami salonu będą Iga Lewandowska i Wojtek Oliński.

Bilety na wydarzenie w cenie 25 zł (seniorzy- 20 zł) kupicie w kasie KDK oraz na bilety.kdk.konin.pl


Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

 


 

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK