f Nadchodzi niezwykły festiwalowy czas - Koniński Dom Kultury

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie to wydarzenie pełne energii, entuzjazmu, radości, w którym swoją miłością do śpiewu, tańca i muzyki dzielą się dzieci i młodzież z całej Polski i Europy.

 


44. Festiwal rozpocznie się 5 czerwca – przyjazdem uczestników do Konina, a 8 czerwca odbędzie się Koncert Galowy, będący widowiskowym podsumowaniem dwudniowych zmagań młodych artystów.


Festiwalowe nowości

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie rozwija się i podąża za trendami. W tym roku Koncert Galowy będzie miał nowego prowadzącego – to aktor i prezenter telewizyjny młodego pokolenia Adam Zdrójkowski.

Nowe będzie również miejsce, gdzie postawiona zostanie wielka, nowoczesna scena, na której odbędzie się Koncert Galowy. Będzie to plac przy stadionie przy ul. Podwale w Koninie.

Nowe oblicze będzie miał również czwartkowy, festiwalowy wieczór. W tym roku zaprosimy uczestników Festiwalu i ich opiekunów oraz wszystkich mieszkańców Konina i okolic, na wielką imprezę otwarcia na placu przed Konińskim Domem Kultury. Szaloną dyskotekę w fantastycznej oprawie rozpocznie DJ Michał Szymański z RMF Maxxx, dołączy do niego Anna YouYa Jujka – tancerka, choreografka znana w świecie tanecznym z niewyczerpanej energii i pasji. Pracowała przy wielu projektach w Polsce i na całym świecie, znana jest m.in. z telewizyjnego programu ,,Got to dance. Tylko taniec”. Anna Jujka zaprosi wszystkich chętnych do efektownego tanecznego show. Potem stery za mikserem przejmie jeden z najpopularniejszych DJ-ów i producentów muzycznych - Gromee. Będzie to wielka, kolorowa, szalona impreza, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców Konina.

Stałe punkty Festiwalu

44. Festiwal rozpocznie się 6 czerwca o 9.00 na placu przed Konińskim Domem Kultury. Tradycyjnie będzie to czas, kiedy zabrzmią festiwalowe koziołki oraz hymn Festiwalu ,,Wpadnij, wpadnij do Konina”. Przedstawimy również jurorów konkursu tanecznego i wokalnego, a Prezydent Miasta Konina przywita wszystkich serdecznie i przekaże dzieciom symboliczne klucze do bram miasta.

Przesłuchania konkursowe będą trwały 6 i 7 czerwca: 6 czerwca – kwalifikacje, a 7 czerwca finały. Konkurs taneczny odbędzie się tradycyjnie w Konińskim Domu Kultury, a wokaliści będą występowali na scenie Domu Kultury Oskard.

Wokalistom w kategoriach: 9-11 lat, 12-13 lat oraz 14-16 lat będzie towarzyszyła festiwalowa orkiestra pod kierunkiem Pawła Zielaka.

W sobotę, 8 czerwca o 16.30 sprzed Konińskiego Domu Kultury wyruszy korowód, w którym ulicami miasta przejdą uczestnicy Festiwalu. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału i kibicowania dzieciom i młodzieży.

O godzinie 18.00 na dużej scenie na placu giełdy rozpocznie się pierwsza część Koncertu Galowego, w której poznamy laureatów tegorocznego Festiwalu. O godzinie 19.00 rozpocznie się część główna Koncertu Galowego, którą poprowadzi Adam Zdrójkowski, a w której wystąpią wokaliści i tancerze - najlepsi z najlepszych.

Koncert Galowy będzie transmitowany na żywo na głównej stronie WP.PL. Wyreżyseruje go Mateusz Polit.

Bilety na Koncert Galowy w cenie 50 zł już w sprzedaży w kasie Konińskiego Domu Kultury.

Uczestnicy Festiwalu

Gwiazdami tegorocznego Festiwalu będą tradycyjnie jego uczestnicy, a 5 czerwca do Konina przyjedzie ich 2500 z całej Polski a także Niemiec, Bułgarii, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Czech i Mołdawii. Tancerze będą się prezentować w 6 kategoriach tanecznych z podziałem na grupy wiekowe, tradycyjnie zatańczą też Mali Debiutanci. Wokaliści zaśpiewają w kategoriach: Mali Debiutanci – do 8. roku życia, 9-11 lat, 12-13 lat, 14-16 lat oraz zespoły wokalne 12-13 i 14-16 lat. Najmłodsza wokalistka ma 6 lat – to Ula z Królikowa, a najmłodsza tancerka – to 5-letnia Maja ze Szczecina.

Jurorzy Festiwalu

Przesłuchania taneczne i wokalne podczas 44. MDFPiT w Koninie to niezwykła okazja dla utalentowanych artystów, by zaprezentować swoje umiejętności przed profesjonalną komisją.

Festiwal Zespołów Tanecznych: Katarzyna Migała – przewodnicząca, Maciej Florek, Aleksandra Dziurosz, Hana Kovalančíková (Czechy), Irena Bous (Ukraina), Alesandro Farotto (Włochy), Dariusz Intrys – sekretarz.

Festiwal Piosenki: dr hab. Anna Kamalska – przewodnicząca, Joanna Januszewska, Krzysztof Pydyński, dr Krystyna Stańko, Joanna Sypniewska – sekretarz.

Jurorzy obejrzą 233 prezentacje: 124 w tańcu i 109 w wokalu. Przyznają 66 aplauzów w 16 kategoriach.


Dodatkowe atrakcje

Poza rywalizacją na festiwalowych scenach, uczestnicy MDFPiT mają zapewnione różne atrakcje podczas pobytu w Koninie. 6 czerwca wieczorem będą się bawić podczas imprezy otwarcia przed KDK, 7 czerwca po finałach zaprosimy ich na ognisko i dyskotekę na plaży towarzyskiej w Ślesinie. Dzieci i młodzież będą mogli również korzystać w promocyjnej cenie z basenu i kręgielni w Hali Rondo, a także bezpłatnie odwiedzić Muzeum Okręgowe w Koninie-Gosławicach. Tradycyjnie uczestnicy Festiwalu będą mogli poruszać się po mieście autobusami MZK.

Festiwal z dofinansowaniem

Miło nam poinformować, że 44. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało dofinansowanie na organizację wydarzenia w wysokości 230 tys. zł, oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 120 tys. zł (na 3 lata). Projekt co roku otrzymuje również dofinansowanie z budżetu Miasta Konina.

Grand Prix w wokalu funduje Stowarzyszenie Artystów SAWP, a w tańcu ZAiKS.

Patronatów honorowych 44. Międzynarodowemu Dziecięcemu Festiwalowi Piosenki i Tańca w Koninie udzielili: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski, UNICEF Polska.


Festiwal – wizytówka miasta

Nasz festiwal to niezwykłe wydarzenie, największa taka impreza dziecięca w Europie i Kulturalna Marka Wielkopolski w Unii Europejskiej oraz wizytówka miasta. Międzynarodowa scena w Koninie znów stanie się miejscem, gdzie utalentowani wokaliści i tancerze do 16. roku życia będą mogli zaprezentować swoje umiejętności. Ale będzie to również doskonała okazja do spotkania się z rówieśnikami z różnych krajów, wymiany doświadczeń oraz integracji międzykulturowej. Przed nami wyjątkowy czas, kiedy będziemy mogli wejść do świata młodych artystów i podziwiać ich pasję, talent i wrażliwość. A te emocje pozostaną z nami na bardzo długo.

 

 

 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK