Grażyna Mójta, instruktorka teatru z Kazimierza Biskupiego nie raz udowodniła, że czuje teatralną scenę i potrafi pracować z młodzieżą. Tym razem wspólnie ze swymi aktorami przedstawiła na Scenie „Feniks” spektakl „Ploteczka”, nagrodzony między innymi na Przeglądzie Przedstawień Bożonarodzeniowych „Anioły” 2013. Widownia, równie młoda, co wykonawcy – reagowała żywiołowo, bo i było na co w KDKu popatrzeć.

Grupa „Skarykaturowani” działa w Gminnym Domu Kultury w Kazimierzu Biskupim, pod kierownictwem wspomnianej już Grażyny Mójty. Jej trzon stanowią uczniowie miejscowego Publicznego Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków. Inscenizacje tej grupy charakteryzują się zawsze oszczędnością środków wyrazu, rekwizytów, scenografii. Są dowodem na to, że teatr jest kwestią wyobraźni i umowności. Kilka krzeseł i drabina pozwoliło widzom uwierzyć, że oto znajdujemy się w gabinecie prezesa, w restauracji, wygodnym hotelu, etc. Proste zabiegi, które zastosowali twórcy przedstawienia „Ploteczka” dotknęły sensu teatru. Wiemy, że postać stojąca na drabinie, góruje nad innymi – to prezes. Wiemy, że dziewczyna w białej bluzce, czarnej spódnicy i schludnym fartuszku – to kelnerka. Co ciekawe, kostium również zadziałał umownie. Zaledwie zaznaczony, zaakcentowany, kojarzył danego bohatera z jego społeczną rolą. Na uwagę w tym przedstawieniu zasługuje także ruch sceniczny, w wykonaniu tego zespołu teatralnego nie ma zbędnych kroków, wszystkie czemuś służą. Choćby dobrej zabawie.

Inscenizacja „Ploteczka” została zainspirowana klasyką literatury. I tu również brawa dla młodych artystów i ich instruktorki – po pierwsze za wkład własny, po drugie za język. Przenikły do niego zwroty nieobce współczesnemu widzowi, co jeszcze bardziej zbliżyło to przedstawienie do młodej publiczności. Poza tym sprawdziło się oświeceniowe przysłowie, że „plotka wylatuje muchą, a wraca bykiem”.

W „Ploteczce” wszyscy zagrali charakterystyczne role, w grze aktorskiej, ruchu scenicznym, tekstach znalazło się mnóstwo poczucia humoru. Tradycyjnie po zakończeniu spektaklu, widzowie i artyści spotkali się z Marią Witczak, instruktorką teatralną klasy „S”, która omówiła z nimi w formie warsztatu zagadnienia dotyczące tego spektaklu i środków teatralnych, jakie zastosowali twórcy przedstawienia. W spektaklu wyreżyserowanym przez Grażynę Mójtę wystąpili: Mikołaj Łuczak, Julia Długosz, Izabella Tomaszewska, Dominika Brzezińska, Katarzyna Prus, Anna Czajkowska, Jagoda Zakrzewska, Magdalena Kamińska, Zuzanna Grzelak, Kamil Przybylski, Oktawian Kazimierczak, Oliwia Kakiel, Patrycja Kmiotek i Karolina Pawlaczyk.
 
Spotkanie w ramach „Feniksa” z udziałem grupy teatralnej „Skarykaturowani” odbyło się 25 listopada 2014 na scenie Konińskiego Domu Kultury. Następne wydanie – 14 stycznia 2015, a w nim: jasełka dla widzów ze szkół podstawowych.


Fot. Andrzej Moś
  
 

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również