29. DEBIUTY FILMOWE

Tekst: Andrzej Dusza, projekt plakatu: Zdzisław Siwik

„Fighter”, „Supernova”, „(Nie)znajomi”, „Dzień czekolady” oraz „Ukryta gra” to reżyserskie pełnometrażowe debiuty, które zaprezentujemy w 29. Przeglądzie Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie (27 listopada – 30 listopada 2019). Debiutom filmowym towarzyszyć będzie koncert Wójciński/Szmańda Quartet i wystawa plakatów filmowych ze zbiorów Jacka Jaroszyka.

DEBIUTY są kolejną edycją cyklicznej imprezy filmowej, organizowanej w Koninie od 1985 roku (z przerwą w latach 1988-1995), poświęconej pełnometrażowym debiutom reżyserskim wyprodukowanym w Polsce oraz nowym i najnowszym filmom fabularnym. W tym roku  Kinie Centrum (KDK) zaprezentujemy w czasie Przeglądu filmów: „Fighter” w reż. Konrada Maximiliana,  „Supernova” w reż. Bartosza Kruhlika, „(Nie)znajomi” w reż. Tadeusza Śliwy, „Dzień czekolady” w reż. Jacka Piotra Bławuta (syna reżysera Jacka Bławuta) oraz „Ukryta gra” w reż. Łukasza Kośmickiego.

W programie znajdą się także specjalne pokazy filmowe. Pierwszy to „Boże ciało” w reż. Jana Komasy. Obraz na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał aż dziesięć nagród, m.in. za reżyserię i za scenariusz. Film nagrodzono także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Drugi z obrazów to „Obywatel Jones” (Mr. Jones) w reż. Agnieszki Holland, polsko-brytyjsko-ukraińska produkcja oparta na faktach: opowieść o młodym walijskim dziennikarzu, który w latach 30. jako jeden z pierwszych opisał Wielki Głód na Ukrainie. Film otrzymał Złote Lwy – Wielką Nagrodę tegorocznego FPFF w Gdyni. W czasie pokazów specjalnych zaprezentujemy także film Michała Rosy „Piłsudski”, „Słodki koniec dnia w reż. Jacka Borcucha oraz „Święta Faustyna w blasku Miłosierdzia” w reż. Piotra Weycherta.

Przy okazji DEBIUTÓW chcemy zaprezentować także rezultaty pracy konińskich filmowców. „Doktor Piotr”, najnowszy film Zdzisława Siwika, to dokument pokazujący dzieło doktora Piotra Janaszka, lekarza ortopedy, propagatora powszechnej i nowoczesnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Polsce. Twórcy nowatorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mielnicy nad Gopłem, którego głównym celem była integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.
Tradycyjnie będą także pokazy dla młodzieży szkół średnich (proponujemy „Piłsudski”, „Boże Ciało” i „(Nie)znajomi”) i podstawowych („Dzień czekolady”). Ciekawie, jak zawsze, zapowiadają się spotkania z twórcami filmowymi.

DEBIUTOM towarzyszyć będą także dwa dodatkowe wydarzenia artystyczne. Przez cały czas trwania Przeglądu można będzie oglądać w Strefie K wystawę plakatów filmowych. To dzieła z kolekcji Jacka Jaroszyka, który obiecał, że sięgnie do najstarszych polskich debiutów reżyserskich, jak choćby do plakatu anonsującego „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego. To będą prawdziwe rarytasy, przypominające znakomitą polską szkołę plakatu, będącą absolutnym przeciwieństwem dzisiaj królującego plakatu według wzorców amerykańskich.
Drugim wydarzeniem będzie koncert Wójciński/Szmańda Quartet, który w tym roku wydał swoją drugą płytę „With all due respect”.

Zapraszając do udziału w DEBIUTACH informujemy, że wstęp na koncert Wójciński/Szmańda Quartet będzie bezpłatny, ale na zaproszenia (można je odbierać w impresariacie KDK). Karnet na całe DEBIUTY kosztuje 40 zł, karnet młodzieżowy – 15 zł, bilet na pojedynczy film – 15 zł.

Regulamin

pobierz regulamin

Informator

Pobierz plik
REKLAMA:
Przycisk

Odwiedź również