Powiem pewnie nieskromnie, ale furorę zrobiliśmy naszymi żywiołowymi tańcami – tak występy Zespołu Pieśni i Tańca „Konin” w litewskim Joniškis przedstawił Paweł Stawrowski, jeden z najmłodszych tancerzy zespołu. Koniński zespół wziął udział w obchodach 25-lecia zespołu „Jievaras”.

Joniškis jest miastem partnerskim Konina. Pochodzący z tego miasta zespół „Jievaras” mieliśmy okazję oglądać (i oklaskiwać) w kwietniu bieżącego roku podczas koncertu z okazji 35-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Konin. Koninianie tańczyli wówczas czterema parami, wspomagani przez chór i kapelę. Do Joniškis pojechali już z prawie siedmioma parami (6 tancerzy, 7 tancerek); do zespołu dołączyły pary jeszcze do niedawna występujące w zespole „Uśmiech” z Liśćca Wielkiego.
- Daliśmy dwa koncerty. Pierwszy (11 października) w maleńkiej miejscowości niedaleko Joniškis, drugi (12 października) już na scenie Domu Kultury w Joniškis. Razem z nami zaprezentowały się dwa zespoły z Łotwy, dwa z Litwy i – naturalnie – gospodarze. Wspólnie wykonaliśmy taniec finałowy, specjalnie przygotowany, ale wcześniej furorę zrobiliśmy wykonując nasze żywiołowe tańce, mocno kontrastujące z tańcami gospodarzy i Łotyszy, preferujących tańce „chodzone” – informuje Paweł Stawrowski a Dariusz Intrys dodaje: - Na zakończenie występów gospodarz, czyli Lindas Jonaitis, dyrektor zespołu „Jievaras”, podziękował wszystkim zespołom „za występ”, a „koninianom za show”.
O tak ciepłym przyjęciu zespołu „Konin” zadecydowała nie tylko żywiołowość. Dariusz Intrys, kierownik zespołu: - Podobały się układy choreograficzne, dobrze brzmiąca kapela i chór oraz stroje. W efekcie zostaliśmy zaproszeni na trzy festiwale sztuki ludowej: dwa na Łotwie i jeden na Litwie.
Koninianie wykonali pięć tańców: krakowiaka, tańce rzeszowskie, suitę wielkopolską, oberka i tańce chwalebne (góralskie). W czasie wolnym zwiedzili zabytki Joniškis, miasta założonego w 1536 roku, oprowadzani przez Liudasa Jonaitisa, który jest nie tylko dyrektorem zespołu „Jievaras”, ale także znanym miejscowym politykiem i dyrektorem Szkoły Rolniczej. Trafili także do pierwszego na Litwie muzeum koszykówki, gdzie najcenniejszymi eksponatami są między innymi korespondencja z Michaelem Jordanem oraz trofea reprezentacji Litwy, która w 2010 roku zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Turcji. Członkowie zespołu zostali przyjęci także przez Gediminasa Čepulisa, mera Joniškis.

W Zespole Pieśni i Tańca „Konin” tańczyli: Dariusz Intrys, Iwona Grażyna Intrys, Paweł Stawrowski, Sylwia Michalak, Arkadiusz Wieczorek, Agata Intrys, Piotr Kubacki, Monika Kubacka, Artur Ramel, Patrycja Kwiecińska, Monika Flis, Robert Trawiński i Monika Przespolewska. Chór tworzyły: Sara Elwira Strzyżykowska, Justyna Wysocka, Katarzyna Śmiałek, Aleksandra Podlaska i Anna Ciesielska. W kapeli grali: Robert Strzyżykowski – akordeon, Adam Wróbel – klarnet, Maria Łysiak – skrzypce.  


zdjęcia: archiwum Zespołu Pieśni i Tańca "Konin"


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również