W Mikołajki, w pokrytym śniegiem lesie, zrobiło się gwarno i kolorowo. To młodzi artyści z Konińskiego Domu Kultury wyruszyli do niego, by odnaleźć Świętego Mikołaja. Aby go przywołać z dalekiej Laponii dali z siebie wszystko. Zaśpiewali, zatańczyli, a nawet ulepili bałwana. Mikołaj z wielkim worem prezentów, nie dał się im długo prosić…

Można napisać do niego list z życzeniami albo po prostu wysłać mu smsa: „Mikołaju, kochamy Cię! Przybywaj”. Najważniejszy dla dzieci święty zjawi się natychmiast sam lub z zastępem elfów i zaprzęgiem reniferów, którym przewodzi Rudolf Czerwononosy. Jego świecący na czerwono nosek oświetla drogę, dzięki temu Mikołaj odnajduje wszystkie na świecie spragnione prezentów choinkowych dzieci. Ten magiczny czas jest momentem cudów, radości i oczekiwania na fantastyczne niespodzianki. Aby marzenia się spełniły trzeba być trochę grzecznym, a trochę sobą, no ale drobne wpadki, malutkie grzeszki da się przecież odrobić. Na przykład pomóc mamie albo zaśpiewać fajnie piosenkę… To naprawdę możliwe.

O tym, że tak to się dzieje, przekonali się artyści z KDK, którzy przedstawili 6 grudnia br. swój Mikołajowy program, pełen tańca i piosenki. Na scenie wystąpili tancerze i tancerki z Formacji Disco Dance Fuks, Body and Soul oraz młode piosenkarki i elfiki ze Studia Wokalnego, wspierani przez recytatorów i aktorów z amatorskiego Teatru Waliza. Na tle srebrzystych świerków kolorowe kostiumy mieniły się jeszcze mocniej, dając dowód na to, że zima wcale nie musi być ponura. Nie obyło się też bez żartów. Dzieciaki ulepiły na scenie bałwana. Toczył się gładko jak tancerz break dance, dzieciaki wspólnie z przywołanym co dopiero Świętym Mikołajem, nałożyły mu kapelusz, wetknęły nosek z marchewki, przyczepiły guziki… Wtedy stało się coś niesamowitego: bałwanek zaczął się ruszać i tańczyć. Gdzie on się tego nauczył? W każdym razie dzieci na widowni były nim urzeczone. Kiedy już wszyscy przestali rzucać się śnieżkami, na scenę wkroczyła Pomocniczka Świętego Mikołaja, dyrektor KDK, Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, którą też ucieszył jego widok. Kiedy wspólnie złożyli widzom i rodzicom świąteczne życzenia, wybrzmiała finałowa piosenka. I znowu las zaroił się od dzieci w kolorowych kostiumach. Artyści wszak muszą złożyć ukłony.

Scenariusz widowiska muzyczno-tanecznego opracowali instruktorzy z Konińskiego Domu Kultury: Jacek Szczepankiewicz, Grzegorz Ambroziak, Anna Ciesielska i Elżbieta Gierasimow-Zakowany, której głos słyszany z offu ostrzegał: „Możesz wyjść na dwór, tylko ubierz się ciepło”. I tę radę weźmiemy sobie do serca, czekając na Boże Narodzenie.

Inscenizację zatytułowaną „Gdzie jest Mikołaj?” wyprodukował w całości Koniński Dom Kultury. 


Fot. Zdzisław Siwik
 


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również