ORKIESTRA „ALIBI”

Powstała w 2004 r. dzięki Ireneuszowi Rysiowi; pomysł na „taką małą filharmonię” zrodził się znacznie wcześniej. W składzie znalazło się 24 młodych muzyków (18 instrumentów), uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Koninie. W Orkiestrze grają dzieci i młodzież z Konina, z Kazimierza i Kleczewa. ALIBI istniało już wcześniej, ale w nieco innej postaci, jeszcze w Górniczym Domu Kultury „Oskard”. Ta formacja składała się z bardzo początkujących instrumentalistek maturzystek. Szybko się rozpadła z powodu egzaminu dojrzałości. Obecni uczestnicy nie mieli nic przeciwko, by nadać jej tę historyczną nazwę. Orkiestra wykonuje utwory instrumentalne, z towarzyszeniem wokalisty, a nawet operetkowe arie. ALIBI koncertuje w czasie lokalnych uroczystości i imprez dla dzieci, oraz imprez KDK (m.in. koncert „Muzyczne prezenty pod choinkę”, „Betlejemska dobranocka”, „Hej kolęda, kolęda… ” - wspólnie z grupą teatralną MASKA i Studiem Tańca FART). W 2006 r. Ireneusz Ryś otrzymał Kariatydę w kategorii „animator kultury” za „ogromny wkład w rozwój amatorskiego ruchu artystycznego w dziedzinie muzyki i wychowanie wielu pokoleń w miłości do muzyki”. Nagrodę przyznaje dorocznie Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.


„MANGO”

Zespół wokalno-instrumentalny prowadzony przez Ireneusza Rysia. Powstał w 2006 r. Jest młodszą wersją ORKIESTRY ALIBI.

Najmłodszym muzykującym chłopcem w Mango jest perkusista Hubert Kulig (6 l.). Najstarsze dziecko ma 12 lat. Wszyscy są uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. - W tej chwili skład grupy stanowi 10 osób, nie licząc wokalistów. Grają na pianinach, syntezatorze, gitarze basowej, perkusji, na wiolonczeli i skrzypcach - informuje Irek Ryś. Śpiewają i grają utwory dla dzieci, czyli lżejszy repertuar oraz rzeczy, na których można się szkolić. Na przykład takie jak „Oda do radości”. - Mają ambicje doścignąć ALIBI - mówi ich instruktor.


„ZESPÓŁ BASTARD”

Grupa reaktywowana po latach. Jej liderem jest Ireneusz Ryś (organy, gitara). Grają w nim Krzysztof Kopczyński (gitara solowa), Jarosław Piąstka (instrumenty klawiszowe), Józef Położyński (gitara basowa), Henryk Migdał (perkusja) oraz Grażyna Ryś (wokal). - To stara gwardia sprzed 25 lat. Powróciliśmy do wspólnego muzykowania. Rajcuje nas zwyczajny występ, że ktoś nas dinozaurów chce posłuchać na bankiecie, dancingu czy innej imprezie. Chcielibyśmy zawiązać klub miłośników muzyki Shadowsów. Gramy muzykę z lat 60, bardzo harmoniczną. Takie granie jest nam najbliższe. Mamy nadzieję, że pomogą nam dzieciaki z Orkiestry Alibi i wtedy to będzie prawdziwy rock´n´roll - uzupełnia Irek Ryś. Grają dla ludzi!


KONIŃSKI KAMERALNY ZESPÓŁ AKORDEONOWY

Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy powstał w 1979 r. Przez 25 lat zagrało w nim wielu znakomitych muzyków. Obecnie tworzy go sześciu pasjonatów wspólnej gry na akordeonie: Eligiusz Kawa, Roman Michalski, Paweł Nawrocki, Paweł Trzos, Krystian Weber i Ryszard Piotrowski.

Muzycy wykonują różne gatunki muzyczne: od rozrywki po klasykę: Glena Millera, Scotta Joplina czy Jana Sebastiana Bacha i Johanna Straussa, z najróżniejszych krajów świata. W listopadzie 2004 r. KKZA obchodził ćwierćwiecze działalności estradowej. Z tej zostały zorganizowane jubileuszowy koncert i wystawa akordeonów z różnych wieków, której KDKowi użyczył Mieczysław Śliwiński, Dyrektor Okręgowy Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Poznaniu.

Zespół zagrał szereg koncertów dla mieszkańców miasta i regionu, oraz miast partnerskich, jak Herne czy Briańsk. Z okazji jubileuszu powstał pamiątkowy film o zespole, składający się z kilku teledysków i części wspomnieniowej. Znalazły się w nim fotosy, fragmenty filmów oraz rozmowy z członkami KKZA. Zdjęcia zostały wykonane w pięknych nietypowych miejscach, które kojarzą się z klimatem muzyki akordeonowej. Zespół współpracuje między innymi z Państwową Szkołą Muzyczną I i II Stopnia w Inowrocławiu, szczególnie zaś z Tadeuszem Bugajakiem, który wspiera KKZA repertuarowo i sprzętowo. Do jego największych osiągnięć należą: wyróżnienie w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Muzycznych „O Złotego Gołębia Anny Wazówny” w Golubiu-Dobrzyniu (1983 r.), III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Akordeonowych i Orkiestr w Międzyrzeczu (1984 r.). Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy występował również z Orkiestrą Rozrywkową Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Miliana oraz z Big Warsaw Band pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego. W kwietniu 2006 r. KKZA wystąpił w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Sanoku, gdzie zdobył wyróżnienie Ministra Kultury.

ZESPOŁY MŁODZIEŻOWE

Działają na nieco innych zasadach niż inne formacje. Składy mogą korzystać z wyciszonej sali prób w Konińskim Domu Kultury. Placówka wspiera i organizuje ich publiczne występy, dofinansowuje też wyjazdy na konkursy organizowane w kraju, oraz nagrania płyt. W Studiu Telewizyjnym KDK są realizowane również teledyski do wybranych utworów. Niektóre z nich zaistniały w stacjach muzycznych, takich jak VIVA! czy MTV. Przekrój gatunkowy kapel - od death metalu do hip hopu. Opiekę artystyczną nad zespołami muzycznymi sprawuje Robert Glapa.


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również