,,Zacznij od Bacha” śpiewał Zbigniew Wodecki w piosence ze słowami Janusza Terakowskiego. Jan Sebastian Bach, a dokładniej jego muzyka, zagościły także na koncercie ,,Wiosenne wibracje” w wykonaniu Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego ,,Ad Libitum”.


Koncert w wykonaniu konińskich muzyków, rozpoczął „Podwójny koncert D-moll” Jana Sebastiana.
Johann Sebastian Bach połączył w muzyce przeszłość z przyszłością. Jego wielkość przejawia się w tym, że w jego muzyce łączy się wszystko to, co było przed nim, z tym, co ceniły późniejsze pokolenia. „Cud Bacha nie powtórzył się w żadnej innej sztuce” – stwierdził czołowy hiszpański wiolonczelista, Pablo Casals, który sławił swą grą muzykę Bacha. „Uczynić pozaziemskim to, co przyziemne, a w tym, co zwykłe, odnaleźć pierwiastek boski – oto cały Bach – największy i najczystszy geniusz w całej muzyce”.
Geniusz kompozytora, ale i doskonałe wykonanie jego dzieł, konińska publiczność miała okazję usłyszeć w sobotnie popołudnie, 28 marca, w Konińskim Domu Kultury.

Muzycy z ,,Ad Libitum” grają ze sobą od wielu lat, ale dopiero od dwóch tworzą smyczkowy zespół kameralny. Mecenasem zespołu jest Koniński Dom Kultury. Kierownikiem artystycznym Mirosław Grzanka.
Ad Libitum tworzą:
Krystian Panfil i Mirosław Grzanka - I skrzypce
Paulina Wawrzyniak i Lidia Ryś - II skrzypce
Robert Gaertner - III skrzypce
Anna Maria Kałużna - altówka
Jagoda Niemczynowicz - wiolonczela
Gościnnie podczas sobotniego koncertu wystąpili Elena Krawczyk – mandora, Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas, Roman Komicz – gitara akustyczna i Michał Ziobrowski – klawesyn.

Wiosenne muzyczne wibracje nieodmiennie kojarzy się przede wszystkim z Antonio Vivaldim, genialnym włoskim kompozytorem i jego „Czterema porami roku”. Nie zabrakło ich również podczas wiosennego koncertu w KDK.
Jakby na przekór, ale zgodnie ze znaczeniem słów „Ad Libitum”, konińscy kameraliści zaproponowali Vivaldiego Koncert D-dur na dwoje skrzypiec, lutnię i basso continuo.
Warto wspomnieć, że rękopis tego koncertu został niedawno odkryty w Bibliotece Narodowej w Turynie. „Ad Libitum” wykonało go razem z Elaną Krawczyk, grającą na mandorze oraz Romanem Komiczem grającym na gitarze akustycznej.

Muzyczne wibracje kojarzą się także z rozrywką, nie mogło więc zabraknąć Divertimento D-dur KV 136 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pomyślana jako muzyka rozrywkowa (Divertimento w języku włoskim oznacza rozrywkę), jest dziełem szesnastoletniego młodzieńca (1772) i też dziełem jego najlepszego okresu w życiu. W latach 1769–1773 stałym elementem jego biografii i były podróże po Italii, podczas których zdobywał doświadczenie jako twórca operowy. Wówczas napisał pierwszy kwartet smyczkowy i zdążył ukończyć dziesiątki symfonii. Tę różnorodność rodzajów twórczości odnajdujemy też w uroczym Divertimento, utworze pomyślanym jako trzyczęściowy cykl sonatowy: kanon piękna polegający na łączeniu przeciwieństw.

Przeciwieństw owych można było dopatrzeć się podczas występu ,,Ad Libitum” wielu. Wiosenna scenografia koncertu, śpiew ptaków i szum potoku sprawił, że wiele osób, wychodząc z koncertu, nuciło nie tylko Vivaldiego ale i Skaldów i Marka Grechutę.

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak życzyć muzykom i państwu wiosny za oknem i w sercach.


foto: Marcin Oliński


foto: Andrzej Moś


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Odwiedź również