O przemijaniu i ulotności spraw, o tęsknocie i wiecznym rozstaniu, o miłości i pamięci, w której zapisujemy ważnych dla nas ludzi - na niedzielnym koncercie w Konińskim Domu Kultury wszyscy zamyśliliśmy się w jesieni…


Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum zaserwował publiczności prawdziwą ucztę dla ducha. W Strefie K rozbrzmiewała muzyka przede wszystkim barokowa. Wysłuchaliśmy między innymi: Adagio T. Albinoniego, Chanson triste P. Czajkowskiego, fragment I części Koncertu nr 3 F dur ,,Jesień’’ Antonio Vivaldiego, Ave verum Franciszka Liszta, Laudate Dominium Mozarta.

To był wyjątkowy koncert ze względu na udział wspaniałej wokalistki Kariny Chomicz, studentki wokalistyki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Karina Chomicz zaczarowała publiczność przepięknym głosem.

- Po raz pierwszy wystąpiliśmy wspólnie z wokalistką. Myślę, że ten eksperyment udał się wspaniale – mówił po koncercie Mirosław Grzanka, I skrzypce zespołu Ad Libitum.

Podczas koncertu nie zabrakło też poezji. Nastrojowe wiersze, między innymi ,,Jak nie kochać jesieni’’ Tadeusza Wywrockiego, ,,Listopadowo’’ Barbary Leszczyńskiej czy ,,Jesień’’ Edwarda Stachury recytowała Klaudia Fordońska ze Studia Wokalnego KDK. Całość rozpoczęła tańcem Anna Torzecka Teatru Tańca CODA z KDK. A wszystko działo się w scenografii pełnej srebra i blasku, którą stworzyli: Małgorzata Kazuś, Dorota Gapska, Teresa Krupa, Włodzimierz Cichocki.

Koncert ,,Zamyśleni w jesieni’’ był nastrojowy i wzruszający. Warto było choć na chwilę zatrzymać się w pędzącym świecie i odetchnąć piękną muzyką i wspaniałym śpiewem, poszukać w sobie ciszy i nadziei.

Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum wystąpił w składzie: Mirosław Grzanka i Krystian Panfil – I skrzypce, Paulina Wawrzyniak i Lidia Ryś – II skrzypce, Robert Gaertner i Przemek Kocioruba – III skrzypce, Klaudia Larus i Zuzanna Figaj – altówki, Agata Michurska – wiolonczela, Szymon Wieczorkiewicz - kontrabas. 


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Odwiedź również