Co to jest poświęcenie? Kto się poświęca, dla kogo i co poświęca? Dlaczego warto myśleć i robić coś dobrego dla innych ludzi – to temat filmowych spotkań z dziećmi w Kinie Centrum, które odbyły się 24 i 29 maja 2018.


Prelekcje w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury na temat poświęcenia dla drugiego człowieka poprzedziły projekcję filmu ,,Tęcza’’ (produkcja Indie). Kino Centrum należy do elitarnej sieci europejskich kin Europa Cinemas. Naszą misją jest  przybliżenie młodzieży osiągnięć kina europejskiego.

Film ,,Tęcza’’ opowiada o 10-letnia Pari mieszka z 8-letnim bratem Chotu oraz wujkiem i ciotką w maleńkiej wiosce na wydmach. Chotu jest niewidomy, ale za to bystry i wesoły. Pari jest jego oczami i najlepszą przyjaciółką. Obiecała mu, że zanim chłopiec skończy 9 lat, odzyska wzrok. Podczas wyprawy do pobliskiej wioski Pari zauważa plakat z aktorem, który zachęca ludzi do zapisywania swoich oczu na liście organów do oddania. Pari jest przekonana, że może pomóc jej bratu odzyskać wzrok, więc codziennie pisze do niego list, ale nie dostaje odpowiedzi, a zbliżają się dziewiąte urodziny Chotu. Pewnego dnia dowiaduje się, że aktor kręci film w miejscu, oddalonym o 300 km od jej wioski, i postanawia spotkać się z nim osobiście. Razem z Chotu wyrusza w wyjątkową podróż.

Podczas spotkania w Kinie Centrum dzieci opowiadały czy udało im się zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka. Zastanawiały się również kto poświęca się dla nich. Dowiedziały się, że poświęcenie to czyn ofiarny, pełen bohaterstwa i samozaparcia, ale też gotowość do ponoszenia ofiar oraz że osobami, które poświęcają się dla innych są na przykład żołnierze, strażacy, lekarze czy ratownicy. Dzieci poznały też postaci, które poświęciły się lub nadal poświęcają dla innych: Matkę Teresę z Kalkuty, Janusza Korczaka, Brata Alberta Chmielowskiego, Janinę Ochojską, Marka Kotańskiego. Na koniec spotkania najmłodsi stwierdzili, że też chcieliby wybrać w przyszłości taki zawód, by móc pomagać innym ludziom.

REKLAMA:

Odwiedź również