Kiedy to się zaczęło? Dwadzieścia cztery lata temu, bo wtedy, w 1988 roku, samorząd ówczesnego województwa konińskiego powołał do życia instytucję pod nazwą Koniński Dom Kultury. A może 42 lata temu, kiedy do użytku oddano budynek, w którym dzisiaj działa KDK. Albo jeszcze dawniej, 54 lata temu, gdy w 1958 roku działalność rozpoczął Powiatowy Dom Kultury w Koninie...

     Koniński Dom Kultury jest spadkobiercą ponad półwiecznych tradycji instytucji kultury działających w Koninie. Przez lata budowano tradycję, której wizytówkami były: Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego, Przegląd Polskich Filmów Fabularnych "Debiuty" i działalność Kina „Centrum” promującego ambitne kino artystyczne czy Derby Kabaretowo-Estradowe, Bluesonalia, Rock z Mikołajem...

      Pracujemy, by nadal wizytówki poziomem swym zaskakiwały widzów, choć wiemy, że muszą się zmieniać (być może nawet czasami zniknąć, by odrodzić się w nowej formie artystycznej i organizacyjnej). To wymóg realizacji dwóch filarów misji KDK, często przenikających się wzajemnie.

      Pierwszy filar – upowszechnianie kultury. Począwszy od najmłodszych (teatr dla przedszkolaków), poprzez uczniów wszystkich rodzajów szkół (Akademia Filmowa „Otwórz oczy”), młodzież (koncerty dla fanów rocka, bluesa, metalu czy popu) po najstarszych miłośników sztuki, jej koneserów (spektakle teatralne, koncerty filharmoniczne, operowe i projekcje filmowe). Oczywistym jest, że każdy może wziąć udział w każdej formie spędzania czasu, nasiąkania kulturą i – bywa – uczenia się niezależnie od wieku.

       Drugi filar – edukacja realizowana poprzez czynne uczestnictwo w kulturze, w tworzeniu sztuki. Uznać można, że edukacja przez sztukę to priorytet naszej działalności. Od lat KDK prowadzi zajęcia artystyczne z tańca, piosenki, muzyki, plastyki, teatru i filmu. Co roku uczestniczy w nich około 500 młodych ludzi, potwierdzających swoje umiejętności w przeglądach i konkursach, w kraju i zagranicą. Efektem tej pracy są niemal profesjonalne, jak mówią fachowcy, widowiska - muzyczne, taneczne i teatralne - prezentowane na rodzimej scenie (także za granicami kraju). Najważniejszym jednak efektem jest wykształcona u nich umiejętność uczestnictwa i odbioru sztuki. To efekt trudno mierzalny, ale decydujący o wszechstronnym rozwoju osobowości i umiejętności aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym w każdym wieku.

        Koniński Dom Kultury swą misję realizuje w ścisłym porozumieniu z samorządem Konina i współpracując ze wszystkimi placówkami kultury w mieście. KDK jest otwarty dla organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji oraz dla osób indywidualnych. Wszyscy, także nasi widzowie, są dla nas bardzo ważni i w Konińskim Domu Kultury są zawsze mile widzianymi gośćmi.

Dyrektor KDK z zespołem

REKLAMA:
Salon marzec

Relacje

Zapowiedzi

Odwiedź również