I Liceum w Koninie obchodziło w sobotę 21 września swój Jubileusz 150-lecia. Mało jest szkół w Polsce, które mają za sobą tak długą i bogatą historię łącząc w jeden łańcuch pokoleń czasy jeszcze rozbiorowe, dwudziestolecie międzywojenne, okres po II Wojnie Światowej i współczesność, którą wciąż wspólnie tworzymy i zamieniamy na… historię.

I Liceum w Koninie obchodziło w sobotę 21 września swój Jubileusz 150 – lecia.

Mało jest szkół w Polsce, które mają za sobą tak długą i bogatą historię łącząc w jeden łańcuch pokoleń czasy jeszcze rozbiorowe, dwudziestolecie międzywojenne, okres po II Wojnie Światowej i współczesność, którą wciąż wspólnie tworzymy i zamieniamy na … historię.

We wstępie do „Szkoły Pokoleń – Księgi dziejów Szkoły w latach 1863 – 2013”
Jolanta Fabisiak, obecna dyrektorka I Liceum słusznie więc napisała:
Historia I liceum w Koninie w dużym stopniu odzwierciedla dzieje, przemiany i charakter polskiej edukacji z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań.Absolwenci po latach zadają pytania, formułują opinię, że to nie to samo liceum” .
Niewątpliwie nie to samo, ale I Liceum ma to szczęście, że w coraz szybciej zmieniającą się epokę może wejść odważnie, nie obawiając się przyszłości, czując za sobą bogatą historię, osiągnięcia dydaktyczne i dorosłe życie kolejny roczników Absolwentów.


Sens życia i wiara w człowieka nie bierze się z pustki,
lecz z pielęgnowania tradycji i ocalania pamięci zbiorowej,
która stanowi o wielkości i przyszłości narodu.

Jerzy Waldorff

I jak tu zgrabnie połączyć wieki XIX i XX wiek z wiekiem XXI, przeszłość z teraźniejszością i przyszłością w jeden dzień Jubileuszu ?

Verba volant scripta manet ta rzymska premia potwierdza przy tej okazji swoją odwieczną mądrość. Historię trzeba ciągle zapisywać i utrwalać. Wiele szczegółowych informacji z historii L Liceum zawarte jest w jubileuszowym wydawnictwie uzupełnionym płytą z materiałami źródłowymi z zasobów Archiwum Państwowego w Poznaniu. W „Szkole Pokoleń” znajdziemy również wspomnienia i wypowiedzi wychowanków i nauczycieli, biogramy, wywiady, fotografie, a nawet wiersze. Całemu licznemu zespołowi redakcyjnemu należą się słowa uznania za żmudną i owocną pracę.
Również w części artystycznej, która odbyła się na scenie Konińskiego Domu Kultury, pełna była wspomnień i to zarówno poważnych, odwołujących się do przekazanych przez młodzież relacji „świadków epoki” jak i bardziej anegdotycznych wzbogaconych o prezentację multimedialne, piosenki „z epoki”, a nawet układ baletowy do muzyki Jana
A.P. Kaczmarka. Artystyczną oprawę przygotowały panie Dorota Romańczuk – Klaczek, Arleta Wędrzyńska Roszak i Larysa Gruszka. Pokierowani przez nie młodzi artyści zebrali gromkie brawa, a muzyczny akompaniament w wykonaniu szkolnej orkiestry komplementował sam mistrz Jan A.P. Kaczmarek

1989 rok, to kolejna cezura w historii I Liceum. Zmieniały się systemy organizacyjne i koncepcje nauczania, które teraz nie zawsze wydają się słuszne i rozsądne.
Jednak w tych skomplikowanych realiach współczesnych na jedno trzeba z pewnością zwrócić uwagę. Po zjednoczeniu Europy, I Liceum aktywnie wykorzystało szansę i szybko włączyło się w wymianę międzynarodową. Współpraca w dziedzinie kultury, edukacji, praktycznej nauki języka to coś, co piszący te słowa, również absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki ( matura 1971 r.) może obecnym licealistom tylko pozazdrościć. Stąd w jubileuszowych obchodach tak wiele ciepłej refleksji o początkach i owocach międzynarodowych kontaktów, szczególnie pomiędzy młodzieżą z Konina i z młodzieżą gimnazjów w Celle i w Ingolstadt w Niemczech. Nic więc dziwnego, że z okazji jubileuszu do Konina przyjechali przedstawiciele z tych szkół.
Podczas jubileuszowych uroczystości w Konińskim Domu Kultury sala była pełna, a w biurze organizacyjnym zjazdu zarejestrowało się ponad trzystu absolwentów z różnych roczników. Przyjechali z całej Polski i z zagranicy (USA, Kanada, Niemcy, Francja, Portugalia). Wśród nich wiele osób, które w swoim dorosłym życiu zapisały na swoim koncie wybitne osiągnięcia w nauce, medycynie, sztuce. Listę tych wybitnych postaci otwierają; prof. Grzegorz Pawlicki ( matura 1951, na zjeździe absolwentów
po raz pierwszy od ukończenia szkoły), prof. Józef Wiesław Modelski ( matura 1968 ), no i Jan A. P. Kaczmarek, który utrzymuje z liceum stałe kontakty, mimo swoich rozlicznych zajęć i obowiązków w całym świecie.
Jubileusz jest wspaniałą okazją do uhonorowania osób, które w szkolną codzienność wnieśli swoją pozytywistyczną pracę, jak i otwierali nowe perspektywy edukacyjne, wnieśli wielki wkład w obecną pozycję szkoły ale też swoją aktywnością
zasłużyli się dla naszego miasta.
Nagrody Prezydenta Miasta Konina otrzymali:
Larysa Gruszka, Mirosław Frątczak, Jolanta Fabisiak.
Prezydent Józef Nowicki wręczył też odznaki honorowe „Za zasługi dla Miasta Konina”,
otrzymali je: Bernd Ostermeyer, Teresa Adamczyk – Schmidt, Agnieszka Matyba, Maria Hanc – Niemczynowicz.
Dyrektor Jolanta Fabisiak wręczyła też odznaki „Zasłużony dla I Liceum”, otrzymali je:
Astrid Peters, Eckhard Peters, Christine Schoepffer, Barbara Strzykalska, Robert Olejnik
Janusz Lipiński, Sławomir Papiera..


foto: Andrzej Moś

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK