Nowy rok kulturalny to czas podsumowań, ale i planów. Podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Konińskiego Domu Kultury, Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz przypomniała sukcesy i przedstawiła zamierzenia, jakie będą wcielane w kulturalne życie miasta w najbliższym sezonie: 2014/2015. W nowym kalendarzu nie zabraknie imprez, które umocniły się i stały tradycją takich jak: Salon Poezji Anny Dymnej, Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY, oczywiście Festiwal! czy Rock z Mikołajem. Pojawią się teżnowości, z którymi nasi widzowie powoli się zaprzyjaźniają, jak transmisje i retransmisje z Teatru Narodowego w Londynie oraz wernisaże, koncerty i kolejne artystyczne i edukacyjne propozycje dla młodych koninian.

Rok kulturalny 2014/2015 w Koninie rozpocznie 26 września, uroczystość podczas której animatorzy kultury, artyści i osoby zawodowo związane z kulturą odbiorą nagrody i wyróżnienia. – To będzie prawdziwe święto kultury w mieście. Na zakończenie uroczystości dla gości gali inaugurującej rok kulturalny zaśpiewa Edyta Górniak – podkreśla Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz, dyrektor KDK.

Nowy rok to nowe wyzwania, których zespół Konińskiego Domu Kulturalny, nie boi się podejmować. – Zbudowaliśmy markę naszej instytucji, która promuje kulturę w mieście, promuje miasta, region i Wielkopolskę. Postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę. Nie boimy się jednak nowych projektów i wyzwań – dodaje dyrektor Miętkiewska.

A jaki był miniony rok kulturalny w Konińskim Domu Kultury?

145 imprez: koncertów, spektakli teatralnych i kabaretowych, wystaw itd., w których uczestniczyło ponad 61 tysięcy widzów, ponad 570 seansów filmowych w czasie których 24.300 widzów obejrzało 119 filmów. To dzieła wykonane przez Koniński Dom Kultury w czasie minionych dwunastu miesięcy roku kulturalnego 2013/2014.

A to nie wszystko. Jeśli do tych wyliczeń dodać uczestników stałych zajęć w KDK, uczestników zajęć w świetlicy w Wilkowie (prowadzonej przez KDK), pokazy i występy kadekowskich zespołów w różnych miejscach regionu, kraju i zagranicy to okaże się, że w formach pracy, zajęć i imprez oferowanych przez KDK udział wzięło około 100 000 nie tylko koninian (przypomnijmy – w Koninie liczy 77 tys. mieszkańców). Obrazu dopełniać będzie wysiłek organizatorski, przejawiający się m.in. utrzymaniem bazy służącej kulturze, postawieniem (i rozebraniem) w czasie roku kilkudziesięciu scen z oświetleniem i nagłośnieniem, zaprojektowaniem i wyprodukowaniem dziesiątek plakatów, banerów, filmową i fotograficzną rejestracją wszystkich imprez KDK (i innych organizatorów imprez kulturalnych w mieście), redagowanie trzech portali internetowych itd., itd. Dużo? Pewnie niekoniecznie, bo jak znamy życie, zawsze znajdzie się ktoś twierdzący, że „tu nic się nie dzieje”.

Rok kulturalny 2013/2014 rozpoczął się machnięciem batuty przez Waldemara Malickiego i jego Filharmonię Dowcipu. Koncert obejrzało 900 widzów. Nie była to jednak największa impreza. W koncercie sylwestrowym, w czasie którego wystąpiła Orkiestra Romantica udział wzięło 1350 widzów, w Rocku z Mikołajem uczestniczyło 1630 fanów rocka, koncert z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zgromadził około 2000 osób, koncertu „Budki Suflera” wysłuchało 3000, wreszcie w koncercie galowym 35. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca uczestniczyło (tańcząc, śpiewając i podziwiając małych artystów) prawie 5000 osób. Tę ostatnią z wymienionych imprez Ministerstwo Infrastruktury i TVP uznały, w czasie obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej, za kulturalną markę Wielkopolski w Unii Europejskiej.

Największa liczbę widzów gromadziły koncerty muzyczne. Przy pełnej sali w KDK koncertował Paweł Wakarecy z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza, grając II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 oraz Michał Bajor, Marek Torzewski, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, zespoły „Raz, dwa, trzy”, „Czerwone Gitary” i „Zakopower”, także Chór Armii Alexandra Pustovalova. Były także bardzo kameralne koncerty w Strefie K, gromadzące po kilkadziesiąt osób, m.in. Krzysztofa Antkowiaka, Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego „Ad Libitum” czy poznańskiego zespołu „Shalom”.

Pięknie rozwija się w KDK scena teatralna, głównie za sprawą dzieci i młodzieży uczestniczących w spektaklach organizowanych specjalnie dla nich. Tu liczby uczestników idą w tysiące widzów nie tylko konińskich. To efekt z jednej strony ciekawego repertuaru, z drugiej docenianie przez szkoły wpływu żywego słowa na rozwój dzieci, z trzeciej – udanej współpracy szkół i największej instytucji kultury w mieście. Przy okazji: coraz więcej młodych osób (także już w wieku... poszkolnym) uczestniczy w niezwykłej ofercie KDK – spektaklach teatralnych na żywo transmitowanych ze scen zagranicznych, m.in. Królewskiego Teatru Narodowy w Londynie (Royal National Theatre), który zaprezentował „Audiencję” z Helen Mirren w roli głównej, „Czas wojny” i „Króla Leara” (każdy w oryginalnej wersji językowej). Prawie pełną salę widowiskową w KDK zaczął gromadzić Salon Poezji Anny Dymnej; na jego scenie poezję B. Schulza, J. Tuwima, A. Osieckiej i J. Przybory, K.K. Baczyńskiego, M. Białoszewskiego, K. Wierzyńskiego prezentowali Andrzej Seweryn (gospodarz salonu), Anna Polony, Zbigniew Zamachowski, Joanna Trzepiecińska i Olgierd Łukaszewicz. Obok „światowych” form teatralnych dobrze dają sobie radę te całkiem lokalne i amatorskie. Scena Amatora Teatru „Feniks” co dwa miesiące organizuje spektakle promujące teatrzyki szkolne działające w całym regionie konińskim. Za każdym razem wydarzeniem jest premierowy spektakl grupy teatralnej „Waliza”, złożonej z młodzieży szkół średnich zdobywającej szlify artystyczne w KDK.

Nawyków obcowania ze sztuką, tym razem filmową, nabywało w minionym roku około 5 tysięcy widzów Konińskiej Akademii Filmowej. Wśród nich byli członkowie Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza”, uczestniczący w warsztatach filmowych i tworzących obrazy filmowe pod okiem doświadczonych realizatorów KDK oraz aktywnie współuczestniczący w organizacji już 23. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty”.

By obraz dopełnić, trzeba wymienić dziecięce i młodzieżowe grupy plastyczne, taneczne (Body&Soul, From The Top, Fuks) i wokalne działające w KDK; zespoły muzyczne, m.in. Agharta, Konin Band Orchestra, Ad Libitum i Koniński Kameralny Zespół Akordeonistów; zespoły folklorystyczne – Zespół Pieśni i Tańca Konin (z zespołem wokalnym i kapelą); zespół wokalny (seniorów) „Fantazja”. Do tego wystawy gobelinów, fotografii, malarskie, występy kabaretowe (Grupa MoCarta, Marcin Daniec).  


Fot Marcin Oliński

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK