Trzy dni ze wspaniałą muzyką i wybitnymi artystami w zadumie nad życiem i przemijaniem – taki był tegoroczny Tryptyk Zaduszkowy ,,Nie wszystek umrę’’.


Wydarzenie organizują Parafia św. Wojciecha w Koninie i Tygodnik ,,Adalbertus’’, przy współpracy Prezydenta Miasta Konina i Konińskiego Domu Kultury. Tryptyk Zaduszkowy ,,Nie wszystek umrę’’ odbył się już dziesiąty raz (3-5 listopada 2017). Na jubileusz organizatorzy zaprosili wybitnych muzyków, którzy zachwycili konińską publiczność.

Pierwszego dnia wyjątkowy duet: organy i saksofony, czyli profesor Bogusław Grabowski i Maciej Sikała, najlepszy jazzowy saksofonista w Polsce.
- To niepowtarzalny duet. Rzadko na świecie można usłyszeć saksofony i organy kościelne. Profesor Bogusław Grabowski i Maciej Sikała grają razem od 10 lat, ich repertuar to transkrypcje pieśni maryjnych, muzyki sakralnej i klasycznej – mówiła Anna Wysocka, organizatorka Tryptyku.

W sobotę wystąpił zespół DesOrient z muzyką Michała Lorenca. Michał Lorenc powołał ten zespół do życia i udzielił mu wyłączności na wszystkie swoje utwory. DesOrient gościł na Tryptyku w Koninie drugi raz, ale z nowym repertuarem i nowymi instrumentami.

W niedzielę zagrał dla koninian światowej sławy skrzypek Vadim Brodski z pianistą Bartłomiejem Weznerem. Na początek finałowego koncertu wystąpił Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum. Zespół działa w Konińskim Domu Kultury, a kieruje nim Mirosław Grzanka. Ad Libitum zaprezentował dwa utwory Ave verum corpus Franciszka Liszta oraz Allegro Gioseffo Hectore Fiocco. Natomiast w dalszej części koncertu wspólnie z Maestro Vadimem Brodskim zespół zagrał Arię na strunie G pochodzącą z suity orkiestrowej D-dur nr.3 Jana Sebastiana Bacha oraz Koncert a-moll op.3, nr.8 z cyklu L'Estro Armonico na dwoje skrzypiec część I Allegro. Zespołowi akompaniował na fortepianie Michał Ziobrowski.

Tegoroczny Tryptyk zakończyło podziękowanie dla osób, które towarzyszą wydarzeniu przez 10 lat i je wspierają. Wyróżnieni otrzymali statuetki – Anioły Tryptyku Zaduszkowego.  Jeden z Aniołów trafił do Elżbiety Miętkiewskiej, dyrektor Konińskiego Domu Kultury.

Organizatorka Tryptyku, Anna Wysocka, podziękowała również za współfinansowanie wydarzenia Parafii św. Wojciecha, Prezydentowi Miasta Konina i Konińskiemu Domowi Kultury. 

Fot. Mirosław Jurgielewicz 

REKLAMA:
Zegar

Zapowiedzi

Odwiedź również