„Staruszek świat nie wygląda na tyle lat, (…) jeszcze w klapie by nosił kwiat, (…) lubi wspomnieć niemodny czas”. Tak twierdził zespół Fantazja, który piosenkę napisaną przez Jerzego Kleyny do muzyki Wojciecha Trzcińskiego śpiewał mieszkańcom Konina. To był już szósty koncert „Seniorzy dla miasta”.

Koncert odbył się w Konińskim Domu Kultury 4 lutego 2018 r. Ideą było, jak co roku, prezentacja artystyczna śpiewających seniorów. GUS podaje, że w Koninie mieszka 17. 856 osób w wieku poprodukcyjnym. To prawie 24 procenty mieszkańców (w Koninie mieszkają 73.342 osoby). Ilu z nich śpiewa? Trudno policzyć. Przypuszczamy, że wszyscy przy różnych okazjach, ale w zespołach, prezentujących się na estradach – niewielu. W koncercie pokazały się zespoły Fantazja, Jutrzenka, duet wokalny Ona i On (Maria Sarna i Wiktor Nitzke), akordeonista Zenon Kosmalski oraz gościnnie z Sompolna gawędziarka Janina Bednarska. Razem – 41 artystów.

Fantazja w czasie koncertu świętowała swoje 5-lecie działalności artystycznej w Konińskim Domu Kultury. Wokalistki i wokaliści pracują pod kierunkiem artystycznym Mirosława Grzanki. Podziękowania „za piękne reprezentowanie KDK na różnych estradach” oraz życzenia „zdrowia, radości i szczęścia, ile tylko potraficie udźwignąć” życzyła Fantazji dyrektor KDK Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz. Publiczność odśpiewała zespołowi sto lat!

Tegoroczny koncert „Seniorzy miastu” był mieszanka klimatów greckich, francuskich i rodzimych. Zespół Jutrzenka, działający kierownictwem artystycznym Hanny Wojdak i muzycznym Roberta Strzyżykowskiego w Klubie Mieszkańców Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, „wyspecjalizował się” w tematach greckich z muzyką Mikosa Teodorakisa. Wędrowaliśmy z zespołem po wyspach greckich, skąpanych w słońcu. KDK-owska Fantazja zaprowadziła nas za to nad Sekwanę, gdzie nawet jeśli pada, miłość kwitnie. W wykonaniu duetu Ona i On, który tworzą Maria Sarna i Wiktor Nitzke (śpiewający także w Jutrzence), usłyszeliśmy, jak brzydki może być „Bez ciebie świat”. Obydwoje wystąpili także solo: Wiktor Nitzke brawurowo wykonując arię Skołuby ze „Strasznego dworu”, zaś Maria Sarna „Bésame Mucho”.


Brawa zebrał też Zenon Kosmalski, akordeonista, pedagog, wychowawca wielu pokoleń muzyków grających na akordeonie. Jego „Cygański akordeon” Jo Privat czy „Liber Tango” Astora Piazzolli były przedniej marki. A przecież to muzyk, który w tym roku skończył 83 lata! Znakomicie zaprezentowała się Janina Bednarska, która mało, że miała niezwykłe porady dla syna, dla córki to jeszcze wyjaśniła, dlaczego posługując się na co dzień tysiącem słów tak rzadko używamy dwóch: przepraszam i dziękuję.


Józef Nowicki, prezydent Konina, dziękując artystom „za pasję i czary przenoszące nas do czasów młodości” dodawał: „często mamy trudne rozmowy z dziećmi i wnukami twierdzącymi, że tylko dzisiejsza muzyka jest ekstra. Tymczasem te stare melodie, które Państwo przypomnieliście, to były prawdziwe przeboje”.

Na finał wszyscy uczestnicy koncertu śpiewali: „Gdyby jeszcze raz / Wrócił piękny czas, / Gdyby zbudził w sercach złych ludzi / Czar modnego walca „François”... Wokalistom towarzyszyli tancerze z Teatru Tańca CODA. Zespołom, duetowi, instrumentalistom, gawędziarce, dyrygentom i opiekunom zespołów dyrektor KDK, Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz z zastępcą, Robertem Glapą, wręczyli kwiaty i podziękowali za dostarczone wzruszenia… „Grajek przy fortepianie / Goście snują się w krąg / W białych bufach, tiurniurach są panie / W klapach panów chryzantem tkwi pąk…

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również