Film ,,W poszukiwaniu portretów” z 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ,,Żydowskie Motywy" obejrzeli uczestnicy projektu ,,Konin Pamięta” poświęconemu obchodom 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Pokaz odbył się 15 kwietnia w Strefie K.


Dokument w reżyserii Elizabeth Rynecki jest głęboko poruszającą opowieścią o bogactwie sztuki jednego człowieka, zniszczeniach spowodowanych przez wojnę i nieoczekiwanej ścieżce do uzdrowienia.
W pokazie filmu udział wzięli licealiści, ich opiekunowie i mieszkańcy Konina.
Wcześniej młodzież z trzech konińskich liceów na ulicach miasta rozdawała żółte żonkile, symbol zbiorowej pamięci o Żydach i powstaniu w getcie warszawskim (19 kwietnia – 16 maja 1943 r). Był także spacer „Śladami Konińskich Żydów”, zakończony na żydowskim cmentarzu przy ul. Nadrzecznej.
Warto przypomnieć, że w powstaniu w getcie warszawskim walczyło dwoje mieszkańców Konina: Frania Beatus oraz Michał Strykowski. Frana Beatus była łączniczką podczas powstania. Popełniła samobójstwo w ostatnich dniach zrywu. Jej ciała nie odnaleziono.
Nie odnaleziono także ciała Michała Strykowskiego, weterynarza z Konina. Wiadomo o nim, że był uczestnikiem powstania w Getcie Warszawskim i najprawdopodobniej stamtąd też nie wyszedł.
Organizatorami projektu byli III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie, II Liceum Ogólnokształcące im K.K. Baczyńskiego w Koninie, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie i Stowarzyszenie F R Y D H O F.
Projekt wsparli między innymi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Forum For Dialogue, Żydowskie Motywy | Jewish Motifs IFF

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również