Kino „Oczko”, jako oficjalna siedziba Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza”, to miejsce, w którym odbywają się stałe zajęcia i szkolenia najmłodszych roczników konińskich filmowców. To również miejsce, które żyje filmem, warsztatami, premierami, kameralnymi spotkaniami. Tu odbywają się oficjalne konferencje prasowe związane z działalnością KDK.
Jubileusz 40-lecia AKF „Muza”, który członkowie i sympatycy Klubu godnie obchodzili 30 listopada 2013 roku był okazją do odnowienia koleżeńskich kontaktów pomiędzy seniorami amatorskiego ruchu filmowego, jak i  wśród tych młodszych byłych „klubowiczów”, którzy ciągle są zainteresowani tym, co się dzieje w „ich” Klubie. Jeszcze w grudniu poprzedniego roku, w przedświątecznej atmosferze byli członkowie „Muzy” spotkali się w licznym gronie i zadecydowali, że warto podtrzymywać kontakty i co dwa miesiące spotykać się w KDK.  I tak, w sobotę, 8 marca, w „Oczku” spotkali się Józef Szyk, Janusz Świniarski, Janusz Koprowski, Bolesław Sikorski, Tomasz Musiałkiewicz, Mikołaj Mieszała, Maciej Kościelski. Była to okazja do wspólnego obejrzenia filmu „Pyzdry – królewskie miasto” zrealizowanego przez Antoniego Sieńkowskiego w czasie pleneru w 1978 roku. Uczestnikiem tego pleneru i współrealizatorem filmu był między innymi Bolesław Sikorski, który dopiero teraz, po ponad 40 latach, ten film mógł obejrzeć w pełnej, zmontowanej wersji. Ponieważ dźwięk do tego filmu (na osobnej taśmie magnetofonowej) się nie zachował, kolega Sikorski na żywo uzupełniał obraz swoimi wspomnieniami z okresu pobytu na plenerze.
 
Przy okazji poczynić należy erratę w filmografii AKF „Muza”, gdyż w wydawnictwie jubileuszowym „Jaka jesteś Muzo?” film ten nie został wymieniony w dorobku Klubu. Redaktorzy filmografii przepraszają więc i niniejszym naprawiają swój błąd Andrzej Moś, obecny opiekun AKF „Muza”, zaprezentował też swoim kolegom filmowe wspomnienie o AKF „Kalejdoskop”, który powstał w Turku 50 lat temu pod patronatem Powiatowego Domu Kultury, a jego prezesem został Bolesław Goebel. Ten klub już w 1976 roku zakończył swoją działalność, ale swoim dorobkiem wniósł wielki wkład w historię filmu amatorskiego w Wielkopolsce. Pod szyldem „Kalejdoskopu” powstało 30 filmów dokumentalnych, fabularyzowanych i animowanych nagradzanych m. in. na OKFA, „Pol-8” i innych festiwalach i przeglądach. Klubowym laborantem, który własnym przemysłem wywoływał wszystkie materiały realizowanych w Turku filmów był Andrzej Mrówczyński, ówczesny student Politechniki Poznańskiej, młodszy brat Krzysztofa Mrówczyńskiego, współzałożyciela „Kalejdoskopu”. Jednocześnie też Andrzej Mrówczyński był autorem bardzo udanych animacji filmowych; „Porcelanowe divertimento” i „Bywa i tak”. Od kilku lat, ratując dorobek AKF „Kalejdoskop” przed zniszczeniem, mozolnie konsekwentnie przegrywa na DVD zachowane taśmy, „szesnastki” i „ósemki”, uzupełnia je własnym komentarzem. Niestety, niektóre filmy nie zachowały się w dobrym stanie i w pełnej postaci do obecnych czasów, w innych zapis dźwięku uległ znaczącej degradacji. Z zachowanych materiałów Andrzej Mrówczyński przygotował specjalną płytę DVD, którą w lutym przekazał 2014 roku przekazał na pamiątkę „sąsiadom” z Konina.
 
Za dwa miesiące odbędzie się następne spotkanie „Seniorów” z AKF „Muza”.


Fot. Marcin Oliński
 
        
 
REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK