Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 pracują nad biogramami słynnych koninian. Do poszukiwań skłonił ich projekt „e-szkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, w którym będą uczestniczyli do czerwca 2015 roku. Na bohaterów swoich haseł wybrali dwóch Andrzejów – Mosia i Majewskiego. Pierwszy z nich dał się poznać swoim biografom od praktycznej strony, zapraszając ich na trzydniowe warsztaty filmowe do Konińskiego Domu Kultury.

Dzięki tym spotkaniom poznali oni twórczość Andrzeja Mosia, który od ponad 30 lat jest instruktorem filmu, który przygotował do pracy w tej branży kilka  pokoleń koninian. Kieruje również jednym z najstarszych amatorskich klubów filmowych w Polsce – „Muza”, który w ubiegłym roku obchodził 40-lecie działalności. Oprócz pracy z młodzieżą Andrzej Moś realizuje również własne dokumenty. Interesująca dla uczniów była również historia jego przodków. Stryj instruktora, Ignacy Moś, przez lata zbierał pamiątki i dokumenty po Henryku Sienkiewiczu. Dzięki jego determinacji w 2001 roku w Poznaniu, powstało Muzeum Literackie imienia autora Trylogii. Wszystkie te fakty poznali uczniowie SP 3, którzy wzięli udział w przygotowanych przez niego prezentacjach w Kinie „Oczko” (10-12 lutego 2014).

Grupą 24 encyklopedystów opiekuje się dwóch nauczycieli: Kazimierz Kazuś i Roman Bąk, na których przypada po 12 uczniów, którzy podzieleni dalej na podgrupy opracowują po jednej nocie. W zajęciach w KDKu wzięła udział drużyna pierwsza, która będzie tworzyć również biogram konińskiego muzyka, pedagoga i prezesa Konińskiego Towarzystwa Muzycznego – Andrzeja Majewskiego. – Założeniem tego projektu jest wyszukanie przez dzieci dwóch interesujących postaci, żyjących lub nieżyjących, związanych ze swoją gminą. Może to być osoba urodzona w Koninie lub zawodowo z nim związana, która wpłynęła na życie kulturalne, społeczne, naukowe lub polityczne miasta – tłumaczy zasady „e-szkoły Wielkopolskiej” jeden z opiekunów, Kazimierz Kazuś. –  W projekcie bierze udział aż 266 szkół z całego województwa, do encyklopedii redagowanej przez młodych ludzi trafi  w efekcie 1808 postaci. Hasła do cyfrowej encyklopedii 'Moś', 'Majewski' tworzą w naszej szkole: Jakub Pawliński, Marcelina Sobolewska, Paulina Hofman, Oliwia Swacińska, Marcel Błażejewski, Basia Tomczak, Piotr Waliszewski, Adam Orkowski, Zofia Szkudlarek, Sara Klonecka, Liliana Bartnik i Ola Drewnikowska – wymienia Kazimierz Kazuś.

Budowa haseł będzie odbiegała od encyklopedycznej tradycji. W ich tworzeniu można, a nawet należy użyć nowoczesnych technologii. Zawartość cyfrowej encyklopedii Wielkopolski będą stanowiły notki, zdjęcia, filmy wideo, prezentacje. Wszystkie materiały, z których będzie składało się hasło, muszą zostać przez dzieci udokumentowane źródłowo. – Pierwszy etap zakończy się w tym roku w maju, całość projektu – w czerwcu 2015. Tylko 20 zespołów uczniowskich z całego województwa zostanie za swoje prace nagrodzonych. Udział przyniósł już dzieciom i szkole sporo korzyści.  Grupa otrzymała do dyspozycji tablet i laptopa, ten sprzęt zostanie już w szkole, na jej terenie zostanie też zainstalowane wifi. Ale przede wszystkim dzieci musiały poszukać bohaterów swoich haseł, a dzięki temu dotarły do wielu informacji o mieście. Wzbudziło to ich zainteresowanie lokalną historią i teraźniejszością w jej najróżniejszych przejawach, nauczyło pracy w zespole, ugruntowało tożsamość, pokazało dobre wzorce. A kto wie, może dzięki temu to oni trafią na łamy podobnej encyklopedii w przyszłości? – zastanawia się opiekun poszukiwawczej grupy.

Dodajmy, że projekt „e-szkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” jest finansowany w Programu Operacyjnego „Kapitał ludzki”. Liderem projektu jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu współpracujący z samorządami, Wielkopolskim Kuratorem Oświaty oraz innymi podmiotami. Partneruje mu również Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej, która specjalizuje się w realizacji projektów edukacyjnych w ramach EFS.


Fot. Marcin Oliński
Na zdjęciu, pierwszy plan od lewej: Kazimierz Kazuś, Andrzej Moś, za nimi część pierwszej drużyny, która opracowuje
hasło encyklopedyczne: ANDRZEJ MOŚ.

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK