"Projekt KOPARKA"
Prezentacje dokumentów zrealizowanych podczas polsko hiszpańskich warsztatów filmowych. Koniński Dom Kultury, 19 października 2012, 18.00. Kino "Oczko".


Długo zapowiadany pokaz filmów zrealizowanych podczas hiszpańskich i  polskich warsztatów filmowych odbył się najpierw w As Pontes.  W projekcji zorganizowanej w miejscowym domu kultury wzięli udział górnicy, młodzi mieszkańcy, rodziny i przyjaciele autorów dokumentów, oraz przedstawiciele lokalnych władz. Nakręcone w ramach „Proxecto Rotopala” filmy zostały publicznie zaprezentowane 28 września 2012. W spotkaniu wzięło udział prawie 200 widzów.

Pomysł na filmowy projekt został oparty o historię dwóch koparek – „Carmen” i „Dolores”, które funkcjonowały wcześniej na hiszpańskiej odkrywce, a obecnie pracują na konińskiej odkrywce „Jóźwin II”. Widzowie z As Pontes dostrzegli, że filmy polskich młodych twórców są bardziej optymistyczne i że wynika to najpewniej z różnic społecznych, jakie przyniosło za sobą zakończenie eksploatacji węgla brunatnego w hiszpańskim regionie Galicja. Nie zabrakło też wzruszeń, szczególnie wśród dawnych górników dawnej kopalni w As Pontes. Dla logistycznej akcji Polaków związanej z przetransportowaniem górniczych maszyn żywią oni niekłamany podziw.
Ale to nie koniec projekcji. Uroczysty pokaz filmów zrealizowanych w ramach „Proxecto Rotopala” z udziałem twórców i zaproszonych gości odbędzie się jeszcze w piątek, 19 października 2012 o godz. 18.00 w Kinie „Oczko” w KDK. Będzie to również inauguracja roku filmowego w Amatorskim Klubie Filmowym „Muza”. Wszyscy chętni, mogą wziąć udział w seansie i porozmawiać  o udziale w filmowych zajęciach. Przypomnijmy, że koordynatorkami międzynarodowego projektu były Ana Sejho Cuba, Sabela Pernas Soto i Sol Alvarez Soto, które po polskiej stronie wspomagał koniński filmowiec – Andrzej Moś.
 
 

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK