Ich muzyka i piosenki mówią o ważnych dla każdego człowieka wartościach, ale też o radości, którą powinniśmy czerpać z życia. Szanujmy siebie nawzajem, doceniajmy to, co mamy, żyjmy pełnią życia, zauważajmy piękno naszej Ziemi i tak po prostu – radujmy się i bawmy. Oto grupa muzyczna Agharta z Konińskiego Domu Kultury.
 

Historia zespołu jest długa, trwa już 43 lata. Grupę założył w 1978 roku Ireneusz Ryś. Nosiła ona wtedy nazwę Bastard, a jej siedzibą był klub MOKO w starym Koninie. Od 1985 roku zespół działał w Wojewódzkim Domu Kultury w Koninie – dziś to Koniński Dom Kultury. Ireneusz Ryś był wtedy instruktorem muzyki. Zespół sporo muzykował, uczestniczył też w konkursach piosenki. W 1991 roku Bastard rozpadł się na kilka duetów, a w 2007 roku reaktywował się w Konińskim Domu Kultury na bazie składu rodzinnego, do którego dołączyli muzycy z dawnych lat spragnieni wspólnego muzykowania. W 2013 roku zespół zmienił nazwę na Agharta. 

Jest to grupa o najdłuższym stażu muzycznym w Koninie. Historia zespołu jest barwna, przez lata muzycy doświadczali wielu zmian, które zachodziły w muzycznych gustach odbiorców, w stylu grania oraz w związku z pojawianiem się kolejnych nowości technicznych. Pozostali jednak wierni muzyce popularnej i łatwej w odbiorze oraz rodzimej – polskiej.

Agharta gra najczęściej muzykę popularną, głównie polskie przeboje, w repertuarze zespołu jest m.in. 50 utworów autorstwa Ireneusza Rysia. Zespół nie stroni także od country czy lekkiego rocka. W 2019 roku Agharta nagrała piosenkę ,,Dla Pani Zosi” z tekstem i muzyką Ireneusza Rysia. W ten sposób zespół włączył się w świętowanie Roku Zofii Urbanowskiej w Koninie. Muzycy chętnie występują podczas różnych uroczystości i festynów. Warto wspomnieć, że koncertowali też w miastach partnerskich Konina: Briańsku i Akmene. Bardzo doceniają bezpośredni kontakt z publicznością i wspólną zabawę. A gdy jest taka potrzeba (jak podczas pandemii koronawirusa), aktywnie angażują się również w występy online.

Skład zespołu: Ireneusz Ryś - autor tekstów, muzyki, wokal, klawisze, Grażyna Ryś, Lidia Ryś, Edyta Stolarska, Anna Ciesielska – wokal, Lidia Ryś – skrzypce, Andrzej Tylman – gitara basowa, Krzysztof Kopczyński – gitara, Jarosław Piąstka – klawisze.


Zespół Agharta, rok 2020. Od lewej: Jarosław Piąstka, Andrzej Tylman, współpracujący z zespołem Mirosław Grzanka, Krzysztof Kopczyński, Anna Ciesielska, Edyta Stolarska, Lidia Ryś, Grażyna Ryś, Ireneusz Ryś.

Zespół Bastard, rok 1984.

Agharta wykonuje głównie polskie przeboje, występuje podczas różnych uroczystości i festynów.

REKLAMA:

Partnerzy KDK