Czarne koty, rozmowy o filmach, zabawa w mumie, break dance dla odważnych oraz świetne, europejskie kino – tak było w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury podczas akcji Dzieciaki w Centrum 21 października.


Koniński Dom Kultury i Kino Centrum organizują projekt ,,Dzieciaki w Centrum” wspólnie z siecią kin Europa Cinemas. Naszą misją jest promocja europejskiego kina. ,,Dzieciaki w Centrum” to połączenie edukacji filmowej i świetnej zabawy. Raz w miesiącu zapraszamy całe rodziny na film familijny, następnie dzieci uczestniczą w warsztatach filmowo-artystycznych, a rodzice w tym czasie oglądają wybrany europejski tytuł.

Na rozpoczęcie nowego sezonu projektu zaproponowaliśmy przedpremierowy pokaz komedii ,,Mała Czarownica” produkcji niemieckiej i szwajcarskiej. To opowieść o Czarownicy, która ma ,,zaledwie” 127 lat i wciąż jest zbyt młoda, by wziąć udział w corocznym Sabacie na Łysej Górze. Jednak nie przejmuje się tym i zakrada się na Łysą Górę, aby podejrzeć inne czarownice. Przed wejściem  do sali kinowej dzieci otrzymały balony z logo ,,Małej Czarownicy”. Rodzice obejrzeli natomiast francuski dramat ,,Jesień we Francji” o miłości ponad granicami i walce z przeciwnościami losu.

Podczas warsztatów filmowo-artystycznych z elementami halloweenowego szaleństwa, dzieci spotkały się z pedagogami i instruktorami z Konińskiego Domu Kultury. Specjalistka od teatru, Elżbieta Gierasimow-Zakowany, rozmawiała z dziećmi o przesłaniu filmu i roli aktorów. Nie zabrakło świetnej zabawy i tworzenia żywych mumii. Instruktor tańca break-dance, Grzegorz Ambroziak, zaproponował najmłodszym szaleństwa na parkiecie. A instruktorka Marta Merdzińska zaprosiła dzieci do artystycznej pracy nad czarnymi kotami wyciętymi z papierowych talerzyków. Wszystkie dzieła mali artyści zabrali do domu.

Kolejne ,,Dzieciaki w Centrum” już 25 listopada, a świąteczna odsłona warsztatów – 16 grudnia. Zapisy na warsztaty rozpoczynają się zawsze na tydzień przed akcją.

Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat po wcześniejszym zgłoszeniu w Impresariacie KDK, także telefonicznie (tel. 63 211 31 33 wew. 29). Liczba miejsc jest ograniczona (30 dzieci). Warsztaty są płatne (10 zł).


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Partnerzy KDK