Świetne filmy, rozwijanie wyobraźni, zajęcia plastyczne, taniec i wspaniała zabawa - taka była listopadowa odsłona projektu ,,Dzieciaki w Centrum” w Konińskim Domu Kultury.


Projekt ,,Dzieciaki w Centrum” Koniński Dom Kultury i Kino Centrum realizują wspólnie z siecią kin Europa Cinemas. Misją jest przybliżenie młodszej i starszej publiczności osiągnięć kina europejskiego. Akcja zakłada edukację filmową przeznaczoną dla dzieci w wieku 6-10 lat. W programie ,,Dzieciaków w Centrum” znajdują się: dobre, europejskie kino oraz warsztaty filmowo-artystyczne. Do wspólnej zabawy KDK, Kino Centrum i Europa Cinemas zapraszają raz w miesiącu.
W niedzielę, 25 listopada dzieci i rodzice wybrali się w świat baśni. Wspólnie obejrzeli film ,,Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. To historia Clary, która wśród prezentów bożonarodzeniowych odnajduje wyjątkową zabawkę – Dziadka do orzechów. Okazuje się, że opieka nad niepozorną figurką to wstęp do podróży po pełnej magii krainie.

Po filmie najmłodsi wybrali się na warsztaty filmowo-artystyczne prowadzone przez pedagogów i instruktorów z Konińskiego Domu Kultury, a rodzice mogli wrócić do kina, by obejrzeć belgijsko-francuską komedię ,,Sztuka kłamania”. To zabawna historia Kapitana Neuville, który wyjeżdżając na front obiecał pisać listy do Pauline, ale nie dotrzymał słowa. Gdy po trzech latach wrócił, okazało się, że siostra narzeczonej pisząca za niego fałszywe epistoły w ostatniej go uśmierciła. Kapitan i siostra narzeczonej prześcigają się więc w coraz bardziej wymyślnych historiach.

W czasie, gdy rodzice dobrze się bawili w kinie, dzieci rozwijały swoją wyobraźnię, rozmawiały o filmach i pracy aktorów. Jednym z zadań podczas zajęć z Elżbietą Gierasimow-Zakowany było wymyślanie nowych zastosowań dla różnych przedmiotów. Okazało się, że wyobraźnia najmłodszych nie zna granic. Dzieci uczestniczyły też w zajęciach tanecznych z bboyem Grzegorzem ,,Rybą” Ambroziakiem, podczas których szalały na parkiecie i uczyły się podstaw tańca break dance. Bardzo ciekawe były również zajęcia plastyczne z Martą Merdzińską. Młodzi artyści tworzyli swoje książki z bajkami.

Kolejne ,,Dzieciaki w Centrum” odbędą się w niedzielę, 16 grudnia. To będzie świąteczna odsłona projektu. Rodzice wspólnie z dziećmi obejrzą familijną komedię ,,Czarodziejka Lili ratuje Święta”, a następnie na wszystkich małych kinomanów będzie czekała niesamowita niespodzianka. Może dzieci domyślają się jaki wyjątkowy gość odwiedzi Kino Centrum?


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Partnerzy KDK