Uczniowie szkół średnich uczestniczyli w spotkaniu w Kinie Centrum 26 i 28 listopada 2018 roku. Obejrzeli film ,,Najlepszy” i wysłuchali prelekcji na temat nałogów jakimi są alkohol, narkotyki, dopalacze.


Rozmawialiśmy o tym czym jest uzależnienie i czy da się z niego wyleczyć? Uczniowie poznali listę najczęstszych uzależnień i dowiedzieli się jakie skutki niesie ze sobą uzależnienie. Ważna była też informacja na jakich zasadach działają używki. Uczniowie dowiedzieli się, że stymulują one w naszym mózgu tak zwany ośrodek nagrody, poprzez produkcję dopaminy, czyli substancji która produkowana jest wtedy, gdy cieszymy się z otrzymanej nagrody, jesteśmy z siebie zadowoleni. I to właśnie od niej i od tego uczucia człowiek się uzależnia. Co ważne, gdy spożywamy daną substancję i stymulujemy ten ośrodek w mózgu, uodparniamy się na jego działanie i potrzebujemy coraz więcej substancji, które ją wyprodukują, aby odczuć ten sam efekt co na początku. Tak zwiększamy spożycie, które zaburza nasze codzienne funkcjonowanie. Rozmawialiśmy też o mechanizmach zaprzeczeń charakterystycznych dla osób uzależnionych.

Po projekcji uczniowie obejrzeli film produkcji polskiej ,,Najlepszy”. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Jerzego Górskiego poznajemy jako wkraczającego w dorosłość chłopaka. Jest on nieradzącym sobie z rzeczywistością człowiekiem, który uciekł w nałóg jakim jest heroina. Bez większego wsparcia od swoich rodziców z dnia na dzień stacza się w dół narkotykowego marazmu. Przy życiu trzyma go jego ówczesna dziewczyna Grażyna, którą wprowadza w świat narkotyków. Nadzieje zza młodu na bycie zawodowym sportowcem wydają się być całkowicie stracone. Wtedy na drodze głównego bohatera staje pielęgniarka Ewa.


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Partnerzy KDK