Zasady dobrej komunikacji, wyrażanie swoich uczuć i emocji – o tym rozmawialiśmy podczas spotkania z uczestnikami Akademii Filmowej ,,Otwórz oczy!” 26 lutego 2019 roku.
Z uczniami omówiliśmy kilka zasad dobrej komunikacji: mówienie głośno i wyraźnie, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, mówienie na temat, przytakiwanie (by pokazać słuchanie), skoncentrowanie się na rozmowie, wyrażanie swojego zdania bez oceniania. Dlaczego warto trzymać się tych zasad? Aby druga osoba nas dobrze zrozumiała! Warto pamiętać, że komunikacja zależy od emocji. Poznaliśmy między innymi pojęcie Porozumienia Bez Przemocy, czyli sposobu porozumiewania się opracowanego przez Marschalla Rosenberga, który dzięki skupieniu uwagi na pewnych aspektach komunikatu rozmówcy oraz własnego (mianowicie na uczuciach i potrzebach), a także specyficznym formom posługiwania się językiem, pozwala na całkowite wyeliminowanie lub co najmniej ograniczenie możliwości wystąpienia przemocy w dialogu w jakiejkolwiek formie, psychicznej lub fizycznej. Podczas spotkania rozmowa toczyła się również wokół sposobów wyrażania swoich uczuć. Uczniowie zastanawiali się jak wyrażać uczucia, kiedy nie słyszymy? Przypomnieli sobie na czym polega posługiwanie się językiem migowym oraz zapisywanie i odczytywanie tekstów Alfabetem Braille’a.
Po spotkaniu prowadzonym przez Katarzynę Kubacką – Seweryn uczniowie obejrzeli film produkcji francuskiej ,,Miłość pisana Braillem”. To historia 12-letniej Marie, dobrej uczennicy i utalentowanej wiolonczelistki, która ma pewien sekret - cierpi na nieuleczalną chorobę oczu. I chociaż na razie jeszcze w miarę normalnie funkcjonuje w życiu, to wie, że wkrótce będzie zmuszona do życia w całkowitej ciemności. Rodzice zamierzają przenieść ją do szkoły dla niewidomych lecz Marie ma inne plany - zamierza zdać egzamin do prestiżowej szkoły muzycznej. Aby zrealizować ten plan prosi o pomoc nieśmiałego Victora - kolegę z klasy. Krok po kroku Victor stanie się oczami Marie a oboje przekonają się, że uczuć nic i nikt nie może zatrzymać.