Gierek jaki jest każdy widzi! O tym jakim Gierkiem stał się Michał Koterski, odtwórca głównej roli w najnowszym filmie Michała Węgrzyna, mogli przekonać się widzowie Kina Centrum, podczas środowego pokazu filmu ,,Gierek”.
– Przygotowując się do roli Gierka dużo o nim czytałem i rozmawiałem z ludźmi, którzy go znali. Przytyłem także 21 kg – mówił Michał Koterski. – Zagrałem postać tak jak umiałem najlepiej. Na pytanie czy jestem zadowolony z roli?, odpowiadam: nie zagrałbym tego inaczej – dodaje Koterski.

Premiera filmu ,,Gierek” w reżyserii Michała Węgrzyna miała miejsce w piątek, 21 stycznia. Wielu krytykom film się nie spodobał. – Robimy filmy dla widzów, nie dla krytyków. Łatwo jest coś skrytykować nie będąc przy tworzeniu tego – komentował Koterski.
Jest w tym sporo racji, patrząc chociażby na reakcje konińskiej publiczności. Scena z filmu na którą najbardziej zareagowali widzowie to oczywiści słynne słowa I sekretarza KC wypowiedziane na wybrzeżu na początku 1971 roku - Jak, pomożecie? I równie ,,słynna” odpowiedź - Pomożemy!
Ta scena zapadała mi bardzo w pamięci. Kręcona była pod koniec dni zdjęciowych w Gdańsku. Ćwiczyłem do niej. Gierek był już we mnie. Chciałem by ta kwestia wybrzmiała bardzo naturalnie. Reżyser filmu, nie informując nikogo o tym, podszedł do statystów, którzy grali robotników i namówił ich by zaczęli krzyczeć jak wyjdę ,,złodziej”, ,,zdrajca". Tak się tym przejąłem, że kwestię wypowiedziałem tak jakbym to ja musiał ich przekonać do tego wszystkiego – wspomina odtwórca roli Gierka.

Michał Koterski promuje obecnie film ,,Gierek”. W lutym zobaczymy go w kolejnym filmie ,,Krime Story. Love story”. To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, opisana w książce rapera Marcina ,,Kali” Gutkowskiego oraz w filmie ,, Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle - tajemnice polskich fortun”.



foto: Zdzisław Siwik

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

Partnerzy KDK