W dwóch konkursach, filmowym i fotograficznym, wzięła udział młodzież z Konina i regionu. Swoje wyobrażenia na temat szkoły i filmu zawarła w obrazach, które oceniali jurorzy. Laureaci otrzymali książki i albumy o takiej tematyce. Wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Publicznej Biblioteki Pedagogicznej 28 lutego br.
Obu składom jurorskim przewodniczył koniński dokumentalista, filmowiec i instruktor ds. filmu z Konińskiego Domu Kultury – Andrzej Moś: – Na konkurs filmowy napłynęło 10 prac, 5 nadesłanych przez gimnazjalistów i 5 zrealizowanych przez uczniów szkół gimnazjalnych. To niewiele, jednak konkursy poruszają wyobraźnię młodych ludzi, sprawiając często, że chwytają oni za kamerę – może pierwszy raz w życiu? Taka przygoda owocuje niekiedy dalszym rozwojem, pasją. Cieszy mnie, że duch w narodzie nie ginie, bo ten przyczynek, próba opowiedzenia kawałka własnej historii za pomocą języka filmu na pewno się nie zmarnuje. Od ponad 40 lat w Konińskim Domu Kultury działa Amatorski Klub Filmowy MUZA, może zdarzyć się tak, że ten konkurs będzie stanowił dla niektórych konkursowiczów rodzaj bakcyla, który przerodzi się w coś więcej. Cieszy mnie również, że większość filmów, jakie ocenialiśmy w tym konkursie została zrealizowana zespołowo. Film to właśnie taka dziedzina, w której każdy ma przypisaną rolę. Od ich zgodności zależy później efekt, który oglądamy na ekranie. Takie działanie służy integracji młodych twórców, uczy ich współpracy, umiejętności logistycznych, a nawet negocjacyjnych – bardzo często trzeba do swojego pomysłu czy wizji przekonać pozostałych członków filmowej grupy. Inaczej jest w animacji, gdzie potrzebna jest cierpliwość, ogromna konsekwencja, ale przy której pracuje się raczej w pojedynkę. Podczas tego konkursu wyróżniliśmy jedną z nich, rysunkową, dojrzałą, spójną pracę. To świadczy o tym, że młodzi ludzie nie tylko lubią robić filmy, traktując to jak zabawę, przygodę, ale rozwijają swoje zdolności na tej trudnej niwie – tłumaczył juror konkursów.
Film z życia ich szkoły
W pierwszym z nich – „Z życia mojej szkoły” I miejsce wśród gimnazjalistów zdobyli: Marta Lipkowska, Natalia Niemiec, Jakub Wiśniewski („W zdrowym ciele zdrowych duch”, Gimnazjum nr 7 im. W. Sikorskiego w Koninie, opiekun: Karola Glasner), II miejsce Przemysław Gaj, Jakub Ligocki, Jakub Pawłowski, Adrian Silny („Z życia szkoły”, Zespół Szkół w Żychlinie – Gimnazjum im. Jana Pawła II, opiekun: Patrycja Szymczak). W tej kategorii wiekowej komisja artystyczna przyznała również wyróżnienia, które otrzymali: Julia Dębińska, Sebastian Kańczurzewski, Klaudia Plichta („WF to nie tylko lekcja to także zabawa”, Gimnazjum nr 7 im. W. Sikorskiego w Koninie, opiekun: Karola Glasner) oraz Julia Ignaczak, Katarzyna Grzelak, Monika Kraszewska, Martyna Studzińska („Z życia szkoły”, Gimnazjum nr 7 im. W. Sikorskiego w Koninie, opiekun: Karola Glasner). Nagrodę specjalną otrzymała Milena Wojciechowska za rysunkową animację wykonaną na warsztatach PHASE 2013 pod tytułem „C’est la vie” (jw., opiekunowie: Karola Glasner, Lidia Kolasińska).
Laureatami wśród uczniów szkół gimnazjalnych zostali: I – Paweł Cal, Norbert Hyży, Marcin Podlasiński i Adrianna Sikorska za film „Od świtu do zmierzchu – czyli jeden dzień w I Liceum” (opiekun: Arleta Wydrzyńska-Roszak), II miejsca – Kinga Bruździak, Klaudia Kałużna, Sandra Majewska i Damian Markowski „Dzień z życia uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie” (opiekun: Maria Romańczuk). I tu również jury przyznało wyróżnienia: Adamowi Rysiowi za film „Retrospekcja naszych trzech lat” (III Liceum im. C. K. Norwida w Konini, opiekun: Elżbieta Ryś).
Film w fotografii
Na konkurs fotograficzny 8 prac nadesłali uczniowie gimnazjów, 3 – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Jury przyznało I nagrodę Aleksandrze Kulik („Powrót do przeszłości”, Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku, opiekun: Beata Szymańska), II – Weronice Głodowskiej za pracę „Dziadek z aparatu”, Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku, opiekun: Beata Szymańska) oraz III – Natalii Rusek za fotografię „Aparat dawniej” (jw.). Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Krysiak („Wspomnienia sprzed lat”, Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Rzgowie, opiekun: Mariola Olejniczak), Michał Gałecki („Zapisana historia”, jw.) i Marta Szymczak („Fotografia piórkiem”, jw.)
W komisji artystycznej zasiadali: Andrzej Moś (przewodniczący, instruktor ds. filmu, Koniński Dom Kultury), Sławomir Zasadzki (absolwent PWSFTViT w Łodzi, dziennikarz Radia „Konin”), dr Jolanta Kmieć (Stowarzyszenie „Sztetł Konin”) oraz Agnieszka Pogorzelska, przedstawiciel organizatora konkursów. Przypomnijmy, że oba z nich zostały ogłoszone przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie.
Fotografie nadesłane przez CDN PBP w Koninie
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..
Mikołajkowy weeke..