Odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także prestiżową nagrodę prezydenta Konina – statuetkę „Złotego Konia” otrzymał Koniński Dom Kultury (KDK). Oba wyróżnienia, podczas gali z okazji 40-lecia istnienia Domu Kultury w Koninie, odebrał dyrektor KDK Bogdan Cal.
W imprezie uczestniczyli byli pracownicy placówki – w tym pierwsi szefowie, parlamentarzyści, samorządowcy oraz osoby związane z instytucjami kultury. Zaczęło się od otwarcia wystawy dokumentującej wydarzenia od 1970 roku do początków XXI wieku. Jej autorem jest związany z KDK filmowiec i fotografik Andrzej Moś. Autorami pokazanych zdjęć są m.in. Zdzisław Szklarkowski, Danuta Małas-Manikowska, Ryszard Fórmanek i Zbigniew Murawski. – Nie chciałem, żeby ten jubileusz utożsamiać z historią budynku, cegieł, fundamentów i rusztowań. Najważniejsza jest historia ludzi, którzy tu pracowali i coś po sobie pozostawili. W związku z tym w 99proc. te plansze pokazują działalność domu kultury, nie całą oczywiście, bo działo się w ciągu 40 lat bardzo dużo – tłumaczył Andrzej Moś.
- Te 40 lat minęło bardzo szybko. Robiłem to, co umiałem: grałem, zająłem się plastyką. Zmieniły się wymagania, wtedy było więcej scenografii robionych na scenie, więcej plansz, bo nie było takich możliwości jak dzisiaj. Teraz scenografię buduje się na światłach. Zmienia się wszystko, myślę, że z korzyścią – powiedział Józef Sutyła, który z Domem Kultury jest związany od samych jego początków.
Decyzja o budowie nowoczesnej budowli przy dzisiejszym Placu Niepodległości zapadła w pierwszej połowie lat 60. Wcześniej instytucją kultury był Powiatowy Dom Kultury, mieszczący się w starej części Konina w budynku dzisiejszej szkoły muzycznej. Dokumenty konieczne dla uruchomienia inwestycji podpisał Szymon Pawlicki, ówczesny szef Powiatowego Domu Kultury. W roku 1970, po rozmaitych perturbacjach związanych z finansami i pękającymi ścianami, budynek został oddany do użytku. Decyzję o przyznaniu dodatkowych pieniędzy podpisał w 1966 roku premier rządu - Józef Cyrankiewicz, przebywający w mieście z okazji otwarcia jednego z zakładów przemysłowych. Pierwszym dyrektorem nowego domu kultury został artysta plastyk - Przemysław Malarz. Pierwszy koncert, który zainaugurował działalność dała w listopadzie 1970 roku Halina Czerny-Stefańska.
- Trzeba sobie zdać sprawę, że Powiatowy Dom Kultury w Starym Koninie był w stanie zaspokoić potrzeby kilkunastotysięcznego miasta. Natomiast po prawej stronie Warty powstało miasto, które na początku lat 60. miało ponad 50 tysięcy mieszkańców. Była to nowa społeczność przybyła z różnych stron Polski, która chciała korzystać z kontaktów z artystami, instytucjami. Nie było wtedy telewizji, bo ledwo odbierany był program 1 i to czarno-biały. Nie było takich instytucji jak dzisiaj. Dom kultury spełniał istotną rolę i odpowiadał na zapotrzebowanie dorosłych i dzieci – tłumaczył Konrad Zawal (dyrektor Domu Kultury w latach 1971-76, za którego czasów placówka przemianowała się z Powiatowego Domu Kultury na Dom Kultury Zagłębia Konińskiego).
Podczas jubileuszowej uroczystości prezydent Kazimierz Pałasz wręczył odznaki „Za zasługi dla miasta Konina”: Teresie Krupie (kostiumolog), Elżbiecie Gierasimow-Zakowany (instruktor teatru) oraz Andrzejowi Mosiowi (instruktor ds. filmu).
Goście obejrzeli też film o początkach Domu Kultury autorstwa: Andrzeja Mosia (instruktor ds. filmu), Andrzeja Duszy i Zdzisława Siwika (pracowników Działu Medialnego KDK) pt. „Szkic do portretu zbiorowego”, a także wysłuchali piosenek w wykonaniu Żanetty Matlewskiej i Łukasza Muszyńskiego. Prawdziwą gratką dla wszystkich był koncert znakomitej artystki - Danuty Błażejczyk, której towarzyszyła Konin Band Orchestra pod batutą Ryszarda J. Piotrowskiego oraz Krzysztofa Pydyńskiego.
A na koniec uroczystości był toast i jubileuszowy tort.
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..
Mikołajkowy weeke..