Czterdzieści lat. Dla wielu to szmat czasu, dla innych wycinek z historii. Czy tak jest w przypadku kultury. Przekonali się o tym Ci, którzy wzięli udział w koncercie jubileuszowym, zorganizowanym z okazji 40 - lecia Domu Kultury w Koninie.

Jubileusz 40-lecia Domu Kultury był okazję nie tylko do wspomnień ale i wyróżnień. Koniński Dom Kultury otrzymał odznakę ,,Zasłużony dla kultury polskiej" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także prestiżową nagrodę prezydenta Konina - statuetkę ,,Złotego Konia". Odebrał je dyrektor KDK Bogdan Cal.
W imprezie uczestniczyli byli pracownicy placówki, w tym pierwsi szefowie, parlamentarzyści, samorządowcy oraz osoby związane z instytucjami kultury. Uroczystość uświetniła wystawa fotografii poświęconej historii domu kultury autorstwa Zdzisława Szklarkowskiego, Danuty Małas-Mańkowskiej, Ryszarda Fórmanka, Zbigniewa Murawskiego, Pawła Hejmana i Andrzeja Mosia.

Decyzja o budowie nowoczesnej budowli przy dzisiejszym Placu Niepodległości zapadła w pierwszej połowie lat 60. Wcześniej instytucją kultury był Powiatowy Dom Kultury, mieszczący się w starej części Konina w budynku dzisiejszej szkoły muzycznej.
Pierwszym dyrektorem nowego domu kultury został artysta plastyk - Przemysław Malarz. Dom kultury to jednak nie budynek. Historię piszą ludzie. Ich zasługi dla konińskiej kultury zauważył prezydent Konina, który trzem obecnym pracownikom KDK, wręczył odznaki ,,Za zasługi dla miasta Konina". Otrzymali je Teresa Krupa (kostiumolog), Elżbieta Gierasimow-Zakowany (instruktor teatru) oraz Andrzej Moś (instruktor ds. filmu).
Goście jubileuszu obejrzeli również film o początkach Domu Kultury autorstwa wspomnianego już Andrzeja Mosia (instruktor ds. filmu), Andrzeja Duszy i Zdzisława Siwika (pracowników Działu Medialnego KDK) zatytułowany ,,Szkic do portretu zbiorowego". Wysłuchali także piosenek w wykonaniu Żanetty Matlewskiej i Łukasza Muszyńskiego. Znane i lubiane przeboje zaśpiewała dla nich również Danuta Błażejczyk, której towarzyszyła Konin Band Orchestra pod batutą Ryszarda J. Piotrowskiego oraz Krzysztofa Pydyńskiego.

W piątek, 12 listopada, zapraszamy gorąco do obejrzenia filmu, który powstał z okazji jubileuszu. ,,Szkic do portretu zbiorowego" będzie można zobaczyć między innymi na stronie www.konin.pl.
Na stronie miasta znajdziecie Państwo także fotorelację z jubileuszu.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK