Eliminacje odbyły się 13-15 marca br. Uczestniczyły w nich dzieci od 5 do 16 lat. Do Konina przyjechały z instruktorami, opiekunami, rodzicami, by „na żywo” zaprezentować swoje umiejętności wokalne, muzykalność, wrażliwość. Jedni błyszczeli, drugim trafił się gorszy dzień. Widzieliśmy pięknie wykonane mini scenki artystyczne, ale też małe dramaty bo głos „siadł”, albo naraz but zaczął spadać, nie mówiąc już o notorycznie zsuwającym się kapeluszu. Emocje, emocje, emocje towarzyszyły wykonawcom, siedzącym na widowni i pracującym za kulisami. Jurorzy mówili, że czasami to im nawet ciarki po plecach przechodziły.
Jak to w każdym konkursie bywa, są wygrani i przegrani. Przegrani? Bez przesady, wszyscy uczestnicy wykazali się fantastyczną wrażliwością, dali z siebie wszystko, by otrzymać nominację do 36. Festiwalu. A że nie wszystkim ta sztuka się udała? Cóż, za rok będzie kolejny festiwal…
Spróbujmy jednak nieco podsumować pierwszy etap eliminacji, wszak do Konina przyjechały bardzo liczne ekipy dzieci śpiewających i pojedynczy soliści. Najliczniejszą ekipę przywiozło Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie – 17 solistów i 4 zespoły wokalne. Z tej grupy nominacje otrzymało 9 solistów i trzy zespoły. Z 17 solistów i zespołu Studio Wokalnego Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Warszawie nominacje wywalczyło dwoje solistów, duet i zespół. Wśród najliczniejszych ekip był Projekt „Gdynia po godzinach”, Teatr Piosenki i Tańca przy Zespole Szkół nr 14 w Gdyni – 16 solistów i dwa zespoły wokalne; z nominacjami wyjechało troje solistów i trzy zespoły. Poznańska Grupa Artystyczna „Erato”, Dom Kultury „Orle Gniazdo” Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” liczyła 13 solistów i 4 zespoły wokalne, zaś nominacje trafiły do dwojga solistów i trzech zespołów. Zapewne na więcej liczył też Młodzieżowy Dom Kultury w Kutnie, który zaprezentował 10 solistów i 4 zespoły wokalne. Tymczasem nominacje otrzymał duet pięciolatek: Lenka i Hania i trzy zespoły.
Ze zmiennym szczęściem startowali też gospodarze. Z Konińskiego Domu Kultury do kolejnych eliminacji zakwalifikowała się siedmioletnia Natalia Gierasimow. Centrum Kultury i Sztuki reprezentować będzie siedmioletnia Antosia Waliszewska. Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie Weronika Radniecka (14 lat), która zdobyła Grand Prix 34. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej organizowanego przez CKiS (start w 36. Międzynarodowym Festiwalu umożliwia jej porozumienie podpisane między organizatorami obydwu imprez). Szkoła Wokalno-Aktorska „FAMA” w Koninie ma wokalistę w każdej kategorii: Zuzannę Górecką (7 lat), Wiktorię Skowron (10 lat), Igę Brzezińską (12 lat), Felixa Piątka (16 lat) i zespół WWW.I (w kategorii wiekowej do 12 lat). W kolejnym etapie festiwalu pojawią się także dwie solistki z konińskiej Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego: Antonina Tylman (7 lat) i Dominika Kancelerowicz (7 lat). Będzie też Martyna Staszewska (10 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi w Koninie. Ponadto po jednej nominacji uzyskały dzieci z Centrum Kultury „MUZYK” w Słupcy – siedmioletnia Lena Witkowska, Antonina Kaźmierczak (5 lat) z Przedszkola Niepublicznego „Magiczna Chatka” w Turku i Kinga Żelichowska (11 lat) z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie.
Dwa miesiące, jakie pozostały do kolejnych eliminacji i finałów, to sporo czasu by formę szlifować. To także czas bardzo intensywnej pracy dla organizatorów 36. Festiwalu, w szczególności Konin Band Orchestra. Zespół towarzyszyć będzie solistom od 8 do 16 lat, ma więc do przygotowania i opanowania ponad 60 aranżacji. Wśród nich będą trzy nowe piosenki, które wygrały tegoroczny konkurs kompozytorski na piosenkę dziecięcą i młodzieżową.
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..
Mikołajkowy weeke..